İlerleyen yaşla birlikte vücudun bütün bölümlerinde olduğu gibi yüzümüzdede yaşlanma belirtileri olarak bir takım değişiklikler görülür. Deride kırışıklıklar, güneş lekeleri, kaşların sarkması, göz altı torbaları, göz kapaklarında deri fazlalıkları, yanaklardaki sarkma ve doku azalmaları, boyun derisindeki kırışıklıklar ve sarkmalar en sık görülen sorunlardır. Yüz gençleştirme ameliyatları ile bu sorunlar giderilmeye çalışılır.

Yüz Yaşlanması

Yüzdeki yaşlanma belirtileri herkesde aynı şekilde gelişmez. Irklara, genetik-ailesel yapıya, iklime-çevreye, yüz iskelet ve deri yapısına, kiloya-sosyal yaşama vb bir çok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin beyaz tenli-renkli gözlü kişilerde derideki kırışıklıklar erken yaşlarda görülmeye başlanırken, dolgun yanaklı-koyu tenli kişilerde yanaklar daha erken yaşlarda sarkabilir. Orta yüzü, alt yüzüne göre az gelişmiş olan yani elmacık kemikleri belirgin olmayan-üst çenesi biraz geride yerleşim gösteren asyatik toplumlarda; ortayüz yaşlanması ve yanakların sarkması erken yaşlarda görülür. Aşırı kilo alıp vermeler derideki elastikiyeti bozduğu için yaşlanma belirtileri erken görülmeye başlar.

Yaşlanma belirtileri açısından bütün anatomik üniteleri dikkate alınarak yüz; üç ana bölümde değerlendirilmektedir:

– Üst yüz bölümü : Alın ve şakak bölgesindeki kırışıklıklar-sarkmalar, kaşın yaşla birlikte aşağı inmesi üst göz kapağındaki deri fazlalıkları bu bölgede değerlendirilir uygun çözümler üretilir.

– Orta yüz bölümü: Alt göz kapakları ve alt çene kenarı arasında kalan bölümdür. Alt göz kapakları ve yanaklardaki yaşlanma ile ilgili sorunlara değişik cerrahi teknikler kullanılarak çözüm getirilir.

– Alt yüz bölümü: Alt çene kenarından itibaren bütün boyunu kapsar. Bu bölgenin kırışıklıkları ve sarkmaları yağ fazlalıkları değerlendirilerek soruna göre cerrahi yaklaşım uygulanır..

Kişiden kişiye yüzün bazı bölümlerinde yaşlanma etkileri daha fazla, bazı bölümlerinde daha az olabilmektedir.Yüz gençleştirme işlemlerinde öncelikle derideki kırışıklıklar ve yumuşak dokulardaki sarkmalar değerlendirilir. Yüzde sadece deri kırışıklıkları varsa ve yumuşak dokulardaki sarkma fazla değilse en uygun çözüm olarak, dolgu, peelingler (kimyasal, lazerle vb.) ya da kendi dokusundan yağ injeksiyonları önerilebilir.

Yüzdeki yaşlanma belirtileri daha belirgin ise yani kaşlarda sarkmalar, göz kapaklarında deri fazlalıkları ve torbalanmalar, yanaklarda sarkma ve derin yanak çizgileri, boyunda kırışıklık ve sarkma varsa cerrahi işlemler gerekmektedir. Yüzdeki bu 3 bölge için, gereksinime göre ayrı ayrı ameliyat yapılabileceği gibi beraberde yapılabilir.

Yüz Gençleştirme, Germe, Lifting Ameliyatları

Üst yüz bölgesinde en sık yapılan cerrahi işlem; (endoskopik olarak) alın,kaş ve şakak bölgesinde kemik yapı üzerinden sarkarak aşağı inen ve yüze yaşlı görünümü veren bütün yumuşak dokuların tekrar gençlikteki yerlerine getirilip kemiğe tespit edilerek doğal bir gençleşme sağlanmasıdır. Bu işlem saçlı deriden yapılan 3-4 cm lik bir kesiden ve endoskopik sistemle kamera aracığı ile yapılır. Daha sonra (doğru yerine gelmiş olan kaşa göre) üst göz kapağın deri ve yağ fazlalıkları düzeltilir. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürer, iyileşme ortalama 1 haftadır.

Orta yüz gençleştirme ameliyatı; alt göz kapağında kirpiğin hemen altından (neredeyse hiç iz bırakmayan) bir kesi ile yapılır. Elmacık kemiği üzerinden sarkarak aşağıya inen ve ağız kenarı çizgilerini belirgenleştiren, yanak yumuşak dokusu (deri, yağ dokusu ve kaslar) tekrar gençlikteki yerlerine getirilip kemik yapıya tesbit edilerek doğal gençleşme sağlanır. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürer ve iyileşme 1 haftadır.

Alt yüz yani boyun bölgesi gençleştirme ameliyatlarında çok sayıda teknik vardır. En sık olarak kulak önünden başlayan ve kulak arkasına dönen bir kesiyle yapılır. Deri ve yumuşak dokulardaki kırışıklık ve sarkmayı düzeltmek için; önce deri altı yumuşak dokuları içinde tutan SMAS olarak isimlendirilen (güçlü bağ dokusu içeriği olan) doku deri altından çekilerek kulak arkasındaki kemik yapıya askılanır. Daha sonra deri uygun pozisyonda ve aşırı germeden fazlalıkları alınarak gençleştirilir. Deriye fazla gerim uygulandığında, izin genişleme riski bulunmaktadır. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürmekte, iyileşme 1 haftayı bulmaktadır.

Bütün yüz gençleştirme ameliyatları genel anestezi ile yapılır. Ameliyat, yapılacak işlemlere göre 2 ila 6 saat arasında değişmektedir. Hastanın operasyon süresine bağlı olarak 1-2 gün hastanede kalınması gerekebilir. İyileşme ortalama 7-10 gündür. Dikişlerin çoğu kendiliğinden eriyenlerdendir ancak göz kapaklarındaki dikişler çok ince ve erimeyen dikişler olduğu için 6-7 günde alınırlar. Ameliyat sonrası 1 hafta kadar antibiotik ve ağrı kesici tedavi uygulanır.