Çene Cerrahisi

14 29 Kasım 2017
Çene Cerrahisi

Çene Cerrahisi

Çene cerrahisi, çene bölgesindeki hastalıkları, bozuklukları, doğumsal anomalileri, travma ve tümörleri tanımaya, tedavi etmeye yönelik faaliyet gösteren Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi uzmanlığımız içerisinde bulunan bir bölümdür.
 
 

Çene Cerrahisini Kim Yapar?

Özellikle 1950’li yıllardan yani 2. dünya savaşından sonra savaş yaralılarının tedavisinde kazanılan büyük deneyimlerin etkisi ile tıpta yeni uzmanlıkların sayısı hızla artmış plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanlarından yüzle yoğun olarak ilgilenenler oro-maksillo fasial cerrahi (ağız yüz ve çene cerrahisi) uzmanlıklarını kurmuş ve çene cerrahisi yapmışlardır.

Bugün dünyada en sık görülen uygulama plastik cerrahların içerisinde ağız yüz çene cerrahisine ilgi duyan cerrahlar ya da maksillo – fasial cerrahisi uzmanlığı yapan cerrahlar genel olarak kafatası, ağız, yüz ve çenenin geniş kapsamlı (ortognatik cerrahi, doğumsal anomaliler, travmalar, tümörler, edinsel hastalıklar, kafatası şekilsel bozuklukları vb. ) ameliyatlarını yaparlar.

Ortognatik Cerrahi isimli blog yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Diş hekimliği kökenli ve tıp fakültesi eğitimini almamış ağız, diş, çene cerrahları da ağız içerisindeki lokal hastalıkların ve diş hastalıklarının cerrahi tedavisini yapmaktadırlar.

Prof. Dr. Kemal UĞURLU’ya soru sorun:

WhatsApp

Facebook

Mail Gönderin

Kimler Çene Cerrahisi Operasyonu Geçirebilir?

https://www.youtube.com/watch?v=uD7rVkEu5Cs

Çene Cerrahisi Nerede Yapılır?

Çene cerrahisi tam teşekküllü hastanelerde yapılır, yapılmalıdır. Önemli yaşamsal fonksiyonların (Solunum, beslenme, konuşma vb,) sağlandığı anatomik bölge olan çene bölgesi ameliyatlarının yapıldığı ameliyathanelerde deneyimli bir anestezist ve uygun teçhizat bulunmalıdır.

Ayrıca acil durumlarda hemen ulaşılabilecek diğer uzmanlarında ( dahiliye uzmanı, kardiyolog, genel cerrah bunların başlıcalarıdır ) hastanede bulunması çok önemlidir.

Yeterli anestezi ekibinin bulunmadığı ameliyathanelerde ve lokal anestezi ile çene cerrahisi yapmak ( küçük diş müdahaleleri dışında) önemli riskler doğurabilir ve acil durumlarda yeterli müdahale yapılamayabilir.

Bu nedenle de tam teşekküllü ve yeterli uzmanın bulunduğu hastanelerde ameliyat yapılması hasta güvenliği açısından çok önemlidir.

Çene Cerrahisi Zor Mu?

Bu ameliyatlar, teknik olarak çok özellikli ameliyatlardır ancak iyi eğitimli, deneyimli cerrahlar için kesinlikle zor bir cerrahi değildir.

Genellikle ağız içerisinden çalışılması gerektiği için dar bir alanda ve çok sayıda alet, ekipmanla işlem yapmak zorluklar arz eder ama çene cerrahisi çok kontrollü ve planlı bir cerrahidir.

Çene Cerrahisi Riskleri

Bütün ameliyatlarda görebileceğimiz anestezi sorunları (bulantı, kusma, baş dönmesi, halsizlik, uyuşukluklar) ufak tefek kanamalar, şişlik ve morluklar, ağrılar vb şikayetler çene cerrahisi uygulamalarında da görülebilir. Bunlar kısa süreli ve çüzümü kolay sorunlardır. 1-2 gün içerisinde hemen hepsi düzelir.

Önemli olan cerrahın yeterli deneyime sahip olarak ameliyat sırasında görülebilecek diğer sorunları çözmesidir. Baş boyun bölgesinde kapsamlı uzun ameliyat yapmaya alışkın plastik cerrahların tercih edilmesi her zaman için riskleri minimalize edecektir. Oluşabilecek sorunların çözümü daha kolay ve hızlı olacaktır.

Çene Cerrahisi Sonrası İyileşme Süreci

Çene cerrahisi uygulanmış hastalar yapılan işleme göre değişmekle beraber ortalama 1-3 hafta arasında iyileşirler.

İşlemin acele edilmeden ancak yeterince hızlı yapılması önemlidir. Hastanın ödemini azaltır, toparlanmasını hızlandırır, kan ve sıvı kaybı daha az olur.

Ayrıca ameliyat sonrası yakın takip ve uygun bir ilaç tedavisi protokolü hasta konforu açısından çok önemlidir.

Çene Cerrahisi Ağrılı Mıdır?

Bu ameliyatlar düşünüldüğü gibi çok ağrılı değildir. Ameliyat sonrası uygun ağrı kesicilerle ağrı hemen kontrol altına alınabilmektedir. Ödem bazen solunumu zorlaştırabilmekte ve ağrıyı artırabilmekte ancak 1-2 güne şişlik ve ağrı hızla gerilemektedir.

Bu yazımızı okuyanlar, aşağıdaki blog yazılarımızı da okudular:

Çene Ameliyatı Zor Mu?

Çene Eklemi Hastalıkları ve Bozuklukları

Prof. Dr. Kemal UĞURLU’ya Danışın veya Muayene için Randevu Alın:

Posted in Ağız-Yüz-Çene Cerrahisi, Blog by Prof. Dr. Kemal UĞURLU
Comments (14)
Sedat2020 February 26Reply
Hocam çenem çok ağrıyor ne yapmam lazim
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 February 26Reply
Merhaba, lütfen [email protected] mail adresine detaylı bir şekilde mail atınız. Yardımcı olmaya çalışalım.
Büşra2020 February 27Reply
Merhaba . Bisey soracaktim . Benim cene seklim sag tarafi sol tarafina gore daha genis ve ben bu durumdan cok rahatsiz oluyorum. Acaba buna bi çozum yolu varmi? Yani tedavisi varmi?
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 February 27Reply
Merhaba,lütfen WhatsApp üzerinden ulaşıp soru ya da sorunlarınızı iletir misiniz? +905382055010
Ebru2020 February 29Reply
Doktor bey 2 yıldır eklem rahatsızlığı çekiyorum çenemden ses geliyor ağzımı açıp kapatırken çok şiddetli ağrılarım oluyo bu takırdamanın kesin bi çözümü olduğunu söyleyin lütfen ameliyatsa ameliyat 😥😥
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 February 29Reply
Merhaba,lütfen WhatsApp üzerinden ulaşır mısınız? Ücretsiz şekilde muayene de oluşturabilirsiniz +90 538 205 50 10
Seyfettin2020 March 3Reply
Hocam bişey yediğimde çenem tıkır tıkır ses geliyor ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 March 3Reply
Merhabalar, İstanbul'daysanız eğer lütfen buyrun ücretsiz muayeneye gelin.
Sevim2020 March 17Reply
Hocam merhaba çok şiddetli çene agrım var 20 lik dış çekimi sonrasında oluştu çene kaslarında dayanılmaz yanan bir ağrı var yüzümün sol tarafı çok ağrıyor ağrı kesiciler hiç fayda etmiyor ne yapmalıyım
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 March 17Reply
Merhaba,lütfen WhatsApp üzerinden ulaşır mısınız? +905382055010
Sevda başoğlu2020 March 18Reply
Oğlum 21 yaşında sürekli yemek yerken kütlüyor ağrıyor çorumda yaşıyoruz bilgi verirseniz çok sevinirim
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 March 18Reply
Merhaba,lütfen WhatsApp üzerinden ulaşır mısınız? +905382055010
Habibe2020 March 22Reply
Merhaba hocam;11 implant ve 1o zirkon kaplama yaptırdım.İmplantlarda sıkıntı yok şuan ama kaplamadan sonra hayatım karardı.7 ay kadar bir süre oldu.Diş kesiminden sonra ağrım durmadı 5 diş kanal yapıldı geçici kaplamalar çıkarıldı ve zirkonlar takıldı.Ama yine ağrım var diş köklerimin ağrıdığını idda ediyorum röntgende sıkıntı yok lakin ağrı tavan.2 azı dişimde kaplamalar sökülmek suretiyle kanal yapıldı yine durmadı son diş çekildi.Son olarak nöroloji uzmanına gittim trigeminal nevralji teşhisi koydu.Ama benim içim ahat değil dişlerden olduğunu düşünüyorum beni aydinlatabilirmisiniz?Size mi kanal tedavi bölümünemi gitmeliyim lütfen yardım edin.
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 March 22Reply
Merhaba,lütfen WhatsApp üzerinden ulaşır mısınız? +905382055010

Leave a Comment

Butonları Göster
Butonları Gizle