Çene cerrahisi, çene bölgesindeki hastalıkları, bozuklukları, doğumsal anomalileri, travma ve tümörleri tanımaya, tedavi etmeye yönelik faaliyet gösteren Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi uzmanlığımız içerisinde bulunan bir bölümdür.

Çene Cerrahisini Kim Yapar?

Özellikle 1950’li yıllardan yani 2. dünya savaşından sonra savaş yaralılarının tedavisinde kazanılan büyük deneyimlerin etkisi ile tıpta yeni uzmanlıkların sayısı hızla artmış plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanlarından yüzle yoğun olarak ilgilenenler oro-maksillo fasial cerrahi (ağız yüz ve çene cerrahisi) uzmanlıklarını kurmuş ve çene cerrahisi yapmışlardır.

Bugün dünyada en sık görülen uygulama plastik cerrahların içerisinde ağız yüz çene cerrahisine ilgi duyan cerrahlar ya da maksillo – fasial cerrahisi uzmanlığı yapan cerrahlar genel olarak kafatası, ağız, yüz ve çenenin geniş kapsamlı (ortognatik cerrahi, doğumsal anomaliler, travmalar, tümörler, edinsel hastalıklar, kafatası şekilsel bozuklukları vb.) ameliyatlarını yaparlar.

Ortognatik Cerrahi isimli blog yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Diş hekimliği kökenli ve tıp fakültesi eğitimini almamış ağız, diş, çene cerrahları da ağız içerisindeki lokal hastalıkların ve diş hastalıklarının cerrahi tedavisini yapmaktadırlar.

Kimler Çene Cerrahisi Operasyonu Geçirebilir?

Çene Cerrahisi Nerede Yapılır?

Çene cerrahisi tam teşekküllü hastanelerde yapılır, yapılmalıdır. Önemli yaşamsal fonksiyonların (Solunum, beslenme, konuşma vb,) sağlandığı anatomik bölge olan çene bölgesi ameliyatlarının yapıldığı ameliyathanelerde deneyimli bir anestezist ve uygun teçhizat bulunmalıdır.

Ayrıca acil durumlarda hemen ulaşılabilecek diğer uzmanlarında (dahiliye uzmanı, kardiyolog, genel cerrah bunların başlıcalarıdır) hastanede bulunması çok önemlidir.

Yeterli anestezi ekibinin bulunmadığı ameliyathanelerde ve lokal anestezi ile çene cerrahisi yapmak (küçük diş müdahaleleri dışında) önemli riskler doğurabilir ve acil durumlarda yeterli müdahale yapılamayabilir.

Bu nedenle de tam teşekküllü ve yeterli uzmanın bulunduğu hastanelerde ameliyat yapılması hasta güvenliği açısından çok önemlidir.

Çene Ameliyatı Yazımızı da buradan okuyabilirsiniz: Çene Ameliyatı

Çene Cerrahisi Zor Mu?

Bu ameliyatlar, teknik olarak çok özellikli ameliyatlardır ancak iyi eğitimli, deneyimli cerrahlar için kesinlikle zor bir cerrahi değildir.

Genellikle ağız içerisinden çalışılması gerektiği için dar bir alanda ve çok sayıda alet, ekipmanla işlem yapmak zorluklar arz eder ama çene cerrahisi çok kontrollü ve planlı bir cerrahidir.

Çene Cerrahisi Riskleri

Bütün ameliyatlarda görebileceğimiz anestezi sorunları (bulantı, kusma, baş dönmesi, halsizlik, uyuşukluklar) ufak tefek kanamalar, şişlik ve morluklar, ağrılar vb şikayetler çene cerrahisi uygulamalarında da görülebilir.

Bunlar kısa süreli ve çüzümü kolay sorunlardır. 1-2 gün içerisinde hemen hepsi düzelir.

Önemli olan cerrahın yeterli deneyime sahip olarak ameliyat sırasında görülebilecek diğer sorunları çözmesidir.

Baş boyun bölgesinde kapsamlı uzun ameliyat yapmaya alışkın plastik cerrahların tercih edilmesi her zaman için riskleri minimalize edecektir. Oluşabilecek sorunların çözümü daha kolay ve hızlı olacaktır.

Çene Cerrahisi Sonrası İyileşme Süreci

Çene cerrahisi uygulanmış hastalar yapılan işleme göre değişmekle beraber ortalama 1-3 hafta arasında iyileşirler.

İşlemin acele edilmeden ancak yeterince hızlı yapılması önemlidir. Hastanın ödemini azaltır, toparlanmasını hızlandırır, kan ve sıvı kaybı daha az olur.

Ayrıca ameliyat sonrası yakın takip ve uygun bir ilaç tedavisi protokolü hasta konforu açısından çok önemlidir.

Çene Cerrahisi Ağrılı Mıdır?

Bu ameliyatlar düşünüldüğü gibi çok ağrılı değildir. Ameliyat sonrası uygun ağrı kesicilerle ağrı hemen kontrol altına alınabilmektedir. Ödem bazen solunumu zorlaştırabilmekte ve ağrıyı artırabilmekte ancak 1-2 güne şişlik ve ağrı hızla gerilemektedir.