Meme dokusu altına yerleştirilen silikon protezleri ile ya da hastanın vücundan alınan yağ dokusunun meme içerisine verilmesi ile meme hacminin artırılmasına meme büyütme ameliyatı denir. Bu girişim yapısal olarak küçük göğüsler için ya da aşırı kilo verme ve doğum sonrası küçülmüş, içi boşalmış memeler için uygulanabilir.

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon protezlerin round (yuvarlak) ve anatomik (göz yaşı damlası şeklinde) tipleri mevcuttur. Son yıllarda jel protezlerin”Cohesive” jel tipleri üretilmiştir. Bu protezlerde dış kabuk yırtılsa bile jel silikon dağılmamakta ve şeklini muhafaza etmektedir.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler, Değerli meslektaşımın Doç. Dr. Sevgi KURT‘ın yazmış olduğu meme büyütme makalesini de inceleyebilirler.

Meme Büyütme Ameliyatı Yöntemleri

Meme büyütme ameliyatında silikon göğüs protezleri çoğunlukla göğüs ucunun kenarından ya da alt kısmından yapılan küçük bir kesi yoluyla yerleştirilir. Göğüsün büyüklüğüne göre göğüs dokusunun arkasında ya da göğüs duvarı kasının arkasında hazırlanan bölgeye yerleştirilir. Göğüs protezinin büyüklüğüne dolayısıyla oluşacak göğüsün büyüklüğüne karar verirken hastanın istekleri göz önüne alınmakla birlikte göğüs duvarının yapısı ve genişliği önemli belirleyici faktörlerdir. Amaç abartılı iri göğüsler yapmak değil, beden yapısına uygun form ve büyüklükte doğal görünümlü göğüslerdir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta aynı gün ya da ertesi gün hasta taburcu edilebilmektedir. Göğüs protezleri çok uzun yıllar kullanılabilir. Herhangi bir problem olmadıkça ömür boyu değiştirilmeleri gerekmemektedir. Ameliyat sonrası doğum durumunda bebeğe süt verilebilmektedir.

Memeye yağ injeksiyonları ise liposuction yapılarak elde edilen yağların meme altı kas dokusu içerisine verilerek meme hacmini artırılması işlemidir.