Yüzün ve baş bölgesinin hareketli tek kemiği alt çene kemiğidir. Tıpta Mandibula olarak isimlendirilir. Alt çene kafatası ile yaptığı eklemin özelliği nedeniyle birçok yöne hareket edebilmektedir.

Beslenme, konuşma, solunum gibi çok önemli fonksiyonları vardır. Alt çene ameliyatı yüzün hareketli olan bu kemiğine uygulanması açısından çok önemlidir.

Çene Ameliyatı (Ortognatik Cerrahi) Nedir?

Çene ameliyatı, çenenin doğuştan ya da sonradan oluşan deformitelerin düzeltilmesi için yapılan ameliyatlardır.

Alt çenede deformiteye yol açan çok sayıda hastalık ve sendrom vardır. Alt çene bozuklukları her zaman üst çene, yüz ve baş ile beraber değerlendirilir.

Alt çenenin herhangi bir bölümünde meydana gelen gelişme geriliği veya aşırı gelişme çenede ve yüzde işlevsel ve şekilsel bozukluğa neden olur.

Önerilen ve Alakalı olan diğer blog yazıları:
Ortognatik Cerrahi

Çene Cerrahisi

Çene Ameliyatına Hangi Hastalar Uygun? Kimler Çene Ameliyatı (Ortognatik Cerrahi) Olmalıdır?

Alt Çenede Şekil Bozukluğuna (Deformiteye) Yol Açan Nedenler Nelerdir?

  • Genetik, doğumsal yapı bozuklukları.
  • Gelişimsel sorunlar, en sık olarak küçük yaşlarda geçirilen kazalardaki çene ve çene eklemi kırıkları çenenin gelişmesini engelleyebilir.
  • Erken yaşlardaki diş çekimleri, çenenin ve yüzün gelişiminde asimetriye neden olabilir.
  • Parmak emme alışkanlıkları nedeniyle dişlerde ve çenede gelişimsel sorunlar yaşanabilir.
  • Dilin aşırı büyüklüğü çenenin de fazla büyümesine neden olabilir.

1. Eklem Bölgesinde Gelişimi Etkileyen Nedenler

Çenenin kafatası ile yaptığı eklemdir. Alt çenenin eklem bölgesinde küçük yaşta görülen bir travma (kırık, çıkık, ezilme ) çenede asimetrik gelişmeye ve deformiteye yol açabilir.

Çenede eklem kemiğinin ( kondil ) aşırı büyümesi yada burda habis olmayan bir tümör gelişimi çenenin tek tarafının fazla uzamasına neden olabilir. Önemli hareket kısıtlılığı oluşabilir.

Bu durumlarda gelişime bağlı olarak çenede ve yüzde asimetri, bir tarafa doğru eğilme, kısa kalma ve dişlerde dizilim sorunları oluşabilir. Bunlara ek olarak ısırım bozuklukları da oluşabilir.

2. Alt Çenenin Dişleri Taşıyan Yatay Bölümünde Gelişimi Etkileyen Nedenler

Bu bölüm çenenin dişleri üzerinde taşıyan kısmıdır. Bütün ısırma, yeme, konuşma fonksiyonları bu bölgede gerçekleşir.

Çenenin bu bölümünde doğumsal olarak ( genetik ailesel ve ırksal özellikler nedeniyle ) gelişme geriliği yada aşırı gelişme görülmesi mümkündür. Bu gelişme sorunu çenenin hem uzunluk hemde yükseklik olarak küçük kalmasına yol açabilir veya çenenin her açıdan aşırı büyümesine neden olabilir.

Ayrıca bunlar tek taraflı olursa çene ve yüz asimetrik olarak gelişebilir. Bu bölgede küçük yaşta görülen bir travma ya da tümöral gelişimde alt çene geriliğine ya da aşırı gelişmeye neden olarak yüz ve baş da şekil bozukluklarına yol açabilir.

3. Çene Ucunda Gelişimi Etkileyen Nedenler

Alt çene ucunda değişik nedenlerle ( travma veya genetik ) meydana gelen bir gelişme geriliği veya fazlalığı yüzün görünümünü ileri derecede etkilemektedir. Aynı şekilde çene ucunun bir tarafındaki gelişim farklılıkları yüzde ve çenede asimetriye neden olmaktadır.

Alt Çenede En Sık Görülen Bozukluk ve Deformiteler Nelerdir?

Alt çenede çok sayıda ve çeşitte deformiteye rastlanabilir:

1. Alt Çene Geriliği

Gelişme geriliği alt çenenin herhangi bir bölgesinde olabilir. Eğer gelişme geriliği iki taraflı ise bütün alt çene küçük kalır.

Üst çenenin önde alt çenenin geride kaldığı bu deformiteye Class II ısırım bozukluğu ve mikrognati denir. Avrupa ülkelerinde en sık görülen alt çene deformitesidir.

2. Alt Çenede Aşırı Gelişme

Alt çenenin simetrik olarak aşırı geliştiği ve üst çenenin geride kaldığı deformitelere Class III ısırım bozukluğu ve prognati denir. Ülkemizde ve uzakdoğu ülkelerinde en sık görülen deformitedir.

3. Alt Çenede Asimetrik Gelişim Bozuklukları

Alt çenenin tek taraflı olarak gelişim fazlalığı ya da gelişim geriliği yaşadığı durumlarda yüzde ve başta asimetriler görülür. Çene bir tarafa doğru kayar ve oklüzyon bozulur, bu deformiteye Laterognati denir.

Çene Bozukluklarında Muayene Nasıl Yapılır?

Öncelikle ağız içerisinde ayrıntılı bir ortodontik değerlendirme yapılır. Bir çok nedene bağlı olarak alt çenede ısırım sorunları, şekilsel ve estetik bozukluklar görülebilir.

Hastanın eklem ve ısırım şikayetleri çok şiddetli olursa bazen yaşamı ileri derecede zorlaştırabilir. Ancak alt çene ameliyatı ile bunları düzeltmek erişkin her yaşta mümkündür.

Genel olarak alt çenedeki deformiteye göre hazırlık yapılır. Hastanın diş, dişeti yapısı ve dizilimi, kemik yapısı ve gelişim özellikleri, iskeletin yumuşak dokulara olan etkisi not edilerek grafileri istenir.

Isırım bozukluğuna bağlı Ortognatik bir ameliyat planlanıyorsa; Sefalometrik incelemeyi takiben ortodontik tedaviye başlanır.
12 yaşına kadar kalıcı dişler çıktığı için en uygun zaman bu yaştır.

Ortodontik tedavi sonrası iyi bir diş dizilimi sağlandıktan sonra alt çene ameliyatı planlanır.

Çene Ameliyatı (Ortognatik Cerrahi) Hangi Yaşta Yapılır?

Erken yaşlarda yapılan kemik ameliyatlarında, kemik gelişimi etkilenebileceği için genel olarak alt çene ameliyatları da 18 yaşından sonra yapılır.

Aşırı gelişim geriliğine bağlı, beklenilmemesi gereken durumlarda; kemiklerin boyunu uzatmak amacı ile daha küçük yaşlarda da ameliyat yapılabilir.

Ayrıca, çene eklemine müdahale edilmesi gereken durumlarda da 18 yaşından küçükler için ameliyat yapılabilir.

Ortognatik Cerrahi (Çene Cerrahisi) Öncesi Bilmeniz Gereken Her Şey

Çene Ameliyatı (Ortognatik Cerrahi) Zor Mu ve Nasıl Yapılır?

İhtiyaca göre, çeneyi ileri ya da geriye almak için yapılır. Eğer bir asimetri ya da eğrilik varsa bu da düzeltilmeye çalışılır.

Alt çene ameliyatı ağız içerisinde, her iki tarafta dişlerin arkasında alt çene kemiği üzerinde yapılan 3-4 cm lik bir kesi ile yapılır.

Alt çene için hazırlanmış ısırma plağı dişler arasına yerleştirilir. Alt çenenin ve ısırımın ideal yeri belirlenir. Daha sonra kemiğin bütünlüğünün sağlanabilmesi için birbirinden ayrılmış iki kemik yaprağı yeni pozisyonda tekrar birbirlerine vida ile tespit edilir.

Vidalar boynun her iki tarafında açılan 3-4 mm’lik çok küçük deliklerden yerleştirilir. Buralarda izler bir süre sonra belirsiz hale gelir ve görünmez.

Çene Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Tek başına alt çene ameliyatı ortalama 1-2 saat arasında sürer.

Çene Ameliyatında Risk Var Mı?

Her ameliyatta görülebilen yüzde şişme, bulantı, kusma, küçük kan sızmaları dışında görülebilecek olan komplikasyon alt dudaklarda his azalması veya kaybıdır. Tam duyu kaybı çok nadir görülür.

Alt çene kemiğinin (mandibula) içinden (her iki taraftan) alt dudak ve alt dişlere duyusunu veren bir sinir geçmektedir.

Ameliyatta alt çene kemiğini iç ve dış yaprak olarak uzunlamasına birbirlerinden ikiye ayırırken bu sinir ameliyat süresince itina ile korunur.

Sinir iç yapraklarda kalır ve zarar görüp görmediği her aşamada kontrol edilir.

Çok nadir olmakla beraber eğer sinir sıkışır veya hasar görürse mikrocerrahi teknikle (mikroskop altında) onarım sağlanabilir.

Bu nedenle ameliyatı yapan cerrahın mikrocerrahi tekniğe de hakim olması önemlidir. Alt çene ameliyatında; (eğer hastanın bilinmeyen özel bir riski yoksa) ölüm riski yoktur.

Çene Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Çene Cerrahisi uygulanan hastalarda ameliyat sonrası; ağrı kesici, antibiyotik ve yüzün şişmesini azaltacak tedaviler uygulanır. Yanısıra serumlarla da destek tedavisi yapılır.

Hastanın yoğun bakımda kalmasını gerektirecek durum çok nadir görülür. Beslenmeye aynı gün sulu gıdalarla başlanır.

Hastanın genel durumu düzeldikten sonra ve bu süreç genellikle ameliyattan 2-4 gün sonra olur. Alt ve üst çene dişleri birbirlerine lastiklerle tespit edilerek ağız 1-3 haftalığına kapatılır. Bu kemik iyileşmeyi daha güvenli hale getirir.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Alt Çene Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Alt çene ameliyatı ağız içerisinden girilip her iki taraf çene kemiği uzunlamasına kesilerek yapılır. Çene geride ise önceden yapılan ölçümlere ve kalıba göre kemikler kaydırılarak ileri alınır. Çene ilerde ise kemikler kaydırılarak geriye alınır. Eğer eğrilik var ise döndürülerek düzeltilir.

Üst Çene Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Üst çene ameliyatı ağız içerisinden üst dudak tabanından girilerek üst çenenin enlemesine kesilmesi ile yapılır. Üst çene uzun ise enine yapılan kesiden kısaltılır. Üst çene geride ise ileri alınır.

Çene Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Üst ve alt çene ameliyatları her biri ortalama 1.5 saat sürer. Çift çene toplam 3 saattir. Hastanede 2 gün kalınır iyileşme ise 3-4 haftadır.

Çene Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Genel olarak ısırımı bozuk olan, Üst çenesi geride ya da uzun kişilere, alt çenesi normalden geride ya da ilerde olan veya yüzünde asimetri bulunan kişilere yapılır.

Çene Ameliyatını Devlet Karşılıyor Mu?

Çene ameliyatları, ısırım bozuklukları için yapılıyorsa devlet ve üniversite hastanelerinde; sgk ameliyatları karşılar.

Çene Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çene bozukluğu ameliyat ile düzeltilmez ise, çene eklemi ağrıları, ısırım ve solunum sorunları diş ve diş eti sorunları yaşanır. Ayrıca görünüme göre sosyal ve psikolojik sorunlar yaşanabilir.

Çene Kayması Belirtileri Nelerdir?

Çene eklemlerinde ağrı, hareket kısıtlılığı iyi ısıramama ve görünüm olarak çenenin bir tarafa doğru eğim göstermesidir.

Hangi Durumlarda Çene Ameliyatı Yapılmaz?

Genellikle ortodontik olarak tellerle dişleri hazırlanmamış kişilere, psikiyatrik sorunları olanlara, genel durumu ileri derecede bozuk olanlara, kan değerlerinde sorun olanlara çok ileri yaşlardaki kişilere ve 18 yaşından küçüklere çene ameliyatı önerilmez.

Diş Sıkma Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Dişlerde yıpranmalara ve kronik ağrılara ve çene eklemlerinde kalıcı bozukluklara neden olabilir.