Kafatası Bozuklukları, Kafatası Ameliyatı – Kraniosinostoz

33 24 Kasım 2017

Kafatası Ameliyatları – Kraniosinostoz

Çocuklarda kafatası bozukluğu genellikle (bıngıldak olarak bilinen) büyüme plaklarının erken kapanması nedeniyle meydana gelir. Buna kraniosinostoz denir. Kraniosinostozda kafatası bozuklukları hangi büyüme plağının erken kapandığına bağlı  olarak değişiklik gösterir. Gelişen kafatası bozuklukları ve bunları düzeltmek için yapılan Kafatası Ameliyatı deformiteye ve yaşa göre belirlenir. Kafatası bozukluklarını daha iyi anlamak için öncelikle bebek kafatasının normal gelişim sürecini bilmek gerekir.

Çocuklarda Kafatası Gelişimi

Doğumdan sonra bebeğin beyin gelişimi ilk 3 yıl içerisinde çok hızlı olmaktadır. İlk 9 ayda iki katına 3. yılda ise neredeyse üç katına kadar büyümesi beklenmektedir. Beynin hızlı büyümesine kafatasının uyum sağlayabilmesi için kafatası kemikleri “sütüra” (fontanel, bıngıldak) denilen esnek fibröz dokularla 12-18 ay boyunca birbirlerinden ayrı kalırlar. Sütüralar doğum sırasında gerektiğinde üst üste geçerek beynin zarar görmeden doğumu sağlarlar. Doğum sonrasında beyni küçük travmalardan korur ve beynin büyümesi sırasında kafatası kemiklerinin büyümeye uyum sağlayabilmesi için kemik üretirler. Doğum sırasında meydana gelen küçük kafatası bozuklukları normaldir ve çok kısa sürede düzelir.

Bebeğin beyin gelişimi tamamlanmadan önce kafatası kemikleri arasında bulunan süturalardan 1 veya daha fazlası erkenden kapanarak elastikiyetini ve kemik üretme kabiliyetini kaybederse kafatasında ve yüzde şekilsel gelişim bozuklukları meydana gelir. Prensip olarak iki kemik arasındaki sütura erken kapanırsa ona paralel olan kemiklerde büyüme durur, dik olan kemiklerde ise beyin büyümesini dengeleyebilmek için aşırı büyüme olur (Virchow kanunu). Bu nedenle kapanan süturaya göre kafatasının şekilsel bozukluğu farklı olmaktadır.

Kafatasındaki şekilsel gelişim sorununun yanı sıra kalıcı baş ağrısı, göz sorunları, zeka ve öğrenme sorunları, nörolojik bazı sorunlar çocuğun gelişimi sırasında görülebilir. Bu sorunlar kafa kemiklerinin beyin gelişimine uyum sağlayamaması nedeniyle kafa içi basıncının yükselmesine bağlı olarak oluşmaktadır.

Kraniosinostoz tanısı çoğunlukla çocuk doktorunun klinik muayenesi ve bilgisayarlı tomografi ile konulabilir. Ortalama 1000 ile 3000 doğum arasında 1 tane görülmektedir. Erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber genetiğin etkisi vardır.

Kafatası Kraniosinostoz hastaları eşlik eden başka doğumsal anomalilerin varlığına göre sendromik ve sendromik olmayanlar diye iki gruba ayrılırlar. Sendromik olmayanlarda sadece izole kraniosinostoz varken, sendromik olanlarda vücudun diğer bölgelerinde değişik anomaliler görülmekte bunlara görede isimlendirilmektedirler. Kraniosinostozların büyük çoğunluğu ( % 80-90) sendromik değildir. Sendromik olanlar çok nadir anomalilerdir. En sık görülenler;

Crouzon Sendromu

60.000 çocuğun 1’ini etkilemekte, kafatası ve yüz kemiklerin büyümesini bozarak kafatası ve yüzün şekil bozukluğuna neden olur.

Apert Sendromu

100.000 doğumda 1 görülmekte ve doğumdan önceden başlayarak kemilerin normal büyümesini bozarak baş, el, ayak ve yüz deformitelerine neden olmaktadır.

Pfeiffer sendromu

100.000 çocuğun 1’ini etkiler. Kemik büyümesini bozarak başın ve yüzün şekil bozukluklarına ve aynı zamanda büyük ayak parmaklarına, geniş parmaklara, eller ve ayaklara neden olur.

Saethre-Chotzen

50.000 doğumda birinde görülen ve yüz kusurları da dahil olmak üzere çok çeşitli şekil bozukluklarına neden olabilen genetik bir sendromdur.

Posted in Kafatası Cerrahisi by Prof. Dr. Kemal UĞURLU
Comments (33)
Afyeddin2019 March 22Reply
Merhabalar hocam alın emilyatı yaptırmak istiyorum alnımda çökeklik var
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 March 22Reply
Merhaba ameliyat için alın bölgesinin tomografisine ihtiyaç var muayene geliseniz size yardımcı olabilirim. tel 0212 2411388
Sefai Gülten2019 May 29Reply
Merhaba, 11 günlük bebeğimizin kafasının arkasında parmak ucu ile hissedebildiğimiz kemik çıkıntısı var. Çocuk doktoru yapabileceğim bir şey yok dedi. Müdahale etmeye gerek var mı?
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 May 30Reply
Merhaba, çocuğunuzun fotoğraflarını yollayabilir misiniz? [email protected]
Hasan2019 June 15Reply
Mrb hocam benim yasim 21 kafatasimin sol onden arkaya dogru genisleyen ve sag taraftada sola nazaran yine ayni sekilde arkaya dogru genisleyen bi yapisi var kafam ucgen seklinde duruyo ustten basık arkadan genis gozukuyo kafatasimin ameliyatla seklinin duzeltilmesi mumkunmudur fotograflari atsam bakar misiniz?
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 June 15Reply
Merhaba, evet lütfen [email protected] mail adresine fotoğrafları atın, değerlendirip, geri dönüş sağlayalım.
okan2019 June 15Reply
Merhaba Hocam 36 yaşındayım çocukluktan beri kafamın arkası düz düzeltme imkanımız varmı? Maliyeti ne kadar olurr?
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 June 16Reply
Merhaba, lütfen fotoğraf çekip [email protected] mail adresime iletin, değerlendirdikten sonra geri dönüş sağlayalım.
İbrahim aça2019 June 17Reply
Merhaba hocam 18 yaşındayım ve alınımın şeklinden memnun değilim ve ameliyat olmak istiyorum bu ameliyat için yaklaşın ne kadar ücret ödemem gerekiyor acaba.
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 June 17Reply
Merhaba, birkaç fotoğraf çekip, [email protected] mail adresimize iletirseniz, detaylı bir şekilde bilgilendirme yapabiliriz.
Burti2019 July 3Reply
Hocam kafatasım büyük küçültme operasyonu varmı?
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 July 4Reply
Merhaba, erişkinlerde estetik amaçlı kafa küçültme ameliyatı yapılmamaktadır.
Berkay2019 July 7Reply
Merhaba hocam kafam vucuduma oranla küçük kafa büyütme operasyonu var mı ?
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 July 15Reply
Merhaba erişkin kişilerde estetik amaçlı kafatası ameliyatı yapılmamaktadır.
Büşra2019 July 12Reply
Merhaba hocam 2 aylik oglum var trigonosefali teşhisi konuldu düzelme ihtimali yuzde60 oranında düzelen aileler varmis şimdi ameliyat olursa kask tedavisi uygulanabilicegi söylendiameliyat olmazsa oglum ne gibi sıkıntılar doğar
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 September 1Reply
Merhabalar, lütfen [email protected] adresine mail atınız ya da telefon üzerinden iletişim kurunuz. Geçmiş olsun.
hakan2019 September 1Reply
Hocam merhaba kafatasım ön tarafı basık duruyor saçlarımla kabartarak kapatıyorum o basıklığı yardımcı olabilir misiniz. Tedavisi var mı ?
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 September 1Reply
Merhaba, [email protected] adresine fotoğraflarınızı gönderebilir misiniz?
Rıza Özkan2019 September 8Reply
Hocam mrb 12 günlük bir erkek çocuğum var doğuştan anlında çıkıntı vardı Erciyes üniversitesi prf Dr Suat Öktem hocaya götürdüm mitopik sinostoz teşhisi koydu 3 ayını doldurunca getirin 3 boyutlu tomografi çekelim ona göre amaliyatmi takipmi karar verelim dedi amaliyat derse yaptırmalı mıyım bu kendiliğinden geçer mi düzelir vs diyenlerde görüşlerinizi aktarirmisiniz saygılar
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 October 8Reply
Merhaba, sizlerle görüştük diye hatırlıyorum ancak dilerseniz WhatsApp üzerinden iletişime geçin.
Mazlum tekin2019 October 3Reply
hocam ben 25 yasindayim alnimin sag tarafinda kucukken gecirdigim trafik kazasindan dolayi bariz bir şişkinlik var cerrahi müdahale mumkun müdür
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 October 3Reply
Merhaba, lütfen [email protected] adresine fotoğraflarınızı yollayın, inceleyelim.
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 October 4Reply
merhaba fotoğraflarınızı ve varsa filmlerinizi gönderirseniz değerlendirebiliriz
Diyar2019 October 8Reply
Hocam ben 18 yasindayi kafamin arkasında bir ampül büyüklüğünde bir orantisizlik var bu haledilebilirmu acaba
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 October 8Reply
Merhaba, WhatsApp üzerinden fotoğraflarınızı gönderebilir misiniz?
Yunus er2019 October 13Reply
Merhaba hocam. Benim oğlum 1 yaşında ve şöyle bi sorunuz var.aylık muayenelerinde kontrol edildiğinde kafasının çevresi normalinden 4 cm kadar ufak.doktorumuz endokrin bölümüne yolladı.bugün 3 boyutlu beyin emarını çektirdik emarda beyin kanallarının kapandığını söylediler çocuk beyin cerrahına yolladılar.ama araştırmalarımıza göre bu durumda olan çocuklar hal ve hareketleri biraz değişik oluyormuş heralde. Ama bizim çocukta her hangi bi problem yk. Konuşmaya çalışması yürümesi tepkileri gayet iyi. Tahlil sonuçlarıda gayet iyi. Ama bu sebepten dolayı ne yapmamız gerekiyor operasyon gereklimi yoksa sadece tedaviyle atlatabilirmiyiz.
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 October 13Reply
Merhaba, bu mesajınızla birlikte, WhatsApp üzerinden ulaşabilir misiniz?
İsim vermek istemeyen kullanıcı2019 October 26Reply
Iyi gunler dolikosefalim ve ameliyat olmak istiyorum coumu var mi? Var ise 18 yadindan once mumkun mu?
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 October 26Reply
Merhaba, lütfen [email protected]malugurlu.com mail adresimizden sorularınızı iletebilir misiniz?
Isim vermek istemeyen kullanici2019 November 5Reply
Hocam 1 ay once mesaj yolladim hala da cevap alamadim
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 November 6Reply
Merhaba, sık sık mesajlar alıyoruz ve gerçekten yoğunuz, sizden ricam etsem WhatsApp üzerinden ulaşır mısınız?
Oğuzhan2019 November 8Reply
Hocam kafatasında şişlik var benimde alın kısmında 2 3 cm lik rahatsız ediyor acaba düzeltilebilir mi?
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2019 November 8Reply
Merhaba, [email protected] mail adresimize fotoğraflarla ve yaş bilginizle beraber mail atar mısınız?

Leave a Comment

Butonları Göster
Butonları Gizle