Kafatası Bozuklukları, Kafatası Ameliyatı – Kraniosinostoz

63 24 Kasım 2017

Kafatası Ameliyatları – Kraniosinostoz

Çocuklarda kafatası bozukluğu genellikle (bıngıldak olarak bilinen) büyüme plaklarının erken kapanması nedeniyle meydana gelir. Buna kraniosinostoz denir. Kraniosinostozda kafatası bozuklukları hangi büyüme plağının erken kapandığına bağlı  olarak değişiklik gösterir. Gelişen kafatası bozuklukları ve bunları düzeltmek için yapılan Kafatası Ameliyatı deformiteye ve yaşa göre belirlenir. Kafatası bozukluklarını daha iyi anlamak için öncelikle bebek kafatasının normal gelişim sürecini bilmek gerekir.

Çocuklarda Kafatası Gelişimi

Doğumdan sonra bebeğin beyin gelişimi ilk 3 yıl içerisinde çok hızlı olmaktadır. İlk 9 ayda iki katına 3. yılda ise neredeyse üç katına kadar büyümesi beklenmektedir. Beynin hızlı büyümesine kafatasının uyum sağlayabilmesi için kafatası kemikleri “sütüra” (fontanel, bıngıldak) denilen esnek fibröz dokularla 12-18 ay boyunca birbirlerinden ayrı kalırlar. Sütüralar doğum sırasında gerektiğinde üst üste geçerek beynin zarar görmeden doğumu sağlarlar. Doğum sonrasında beyni küçük travmalardan korur ve beynin büyümesi sırasında kafatası kemiklerinin büyümeye uyum sağlayabilmesi için kemik üretirler. Doğum sırasında meydana gelen küçük kafatası bozuklukları normaldir ve çok kısa sürede düzelir.

Bebeğin beyin gelişimi tamamlanmadan önce kafatası kemikleri arasında bulunan süturalardan 1 veya daha fazlası erkenden kapanarak elastikiyetini ve kemik üretme kabiliyetini kaybederse kafatasında ve yüzde şekilsel gelişim bozuklukları meydana gelir. Prensip olarak iki kemik arasındaki sütura erken kapanırsa ona paralel olan kemiklerde büyüme durur, dik olan kemiklerde ise beyin büyümesini dengeleyebilmek için aşırı büyüme olur (Virchow kanunu). Bu nedenle kapanan süturaya göre kafatasının şekilsel bozukluğu farklı olmaktadır.

Kafatasındaki şekilsel gelişim sorununun yanı sıra kalıcı baş ağrısı, göz sorunları, zeka ve öğrenme sorunları, nörolojik bazı sorunlar çocuğun gelişimi sırasında görülebilir. Bu sorunlar kafa kemiklerinin beyin gelişimine uyum sağlayamaması nedeniyle kafa içi basıncının yükselmesine bağlı olarak oluşmaktadır.

Kraniosinostoz tanısı çoğunlukla çocuk doktorunun klinik muayenesi ve bilgisayarlı tomografi ile konulabilir. Ortalama 1000 ile 3000 doğum arasında 1 tane görülmektedir. Erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber genetiğin etkisi vardır.

Kafatası Kraniosinostoz hastaları eşlik eden başka doğumsal anomalilerin varlığına göre sendromik ve sendromik olmayanlar diye iki gruba ayrılırlar. Sendromik olmayanlarda sadece izole kraniosinostoz varken, sendromik olanlarda vücudun diğer bölgelerinde değişik anomaliler görülmekte bunlara görede isimlendirilmektedirler. Kraniosinostozların büyük çoğunluğu ( % 80-90) sendromik değildir. Sendromik olanlar çok nadir anomalilerdir. En sık görülenler;

Crouzon Sendromu

60.000 çocuğun 1’ini etkilemekte, kafatası ve yüz kemiklerin büyümesini bozarak kafatası ve yüzün şekil bozukluğuna neden olur.

Apert Sendromu

100.000 doğumda 1 görülmekte ve doğumdan önceden başlayarak kemilerin normal büyümesini bozarak baş, el, ayak ve yüz deformitelerine neden olmaktadır.

Pfeiffer sendromu

100.000 çocuğun 1’ini etkiler. Kemik büyümesini bozarak başın ve yüzün şekil bozukluklarına ve aynı zamanda büyük ayak parmaklarına, geniş parmaklara, eller ve ayaklara neden olur.

Saethre-Chotzen

50.000 doğumda birinde görülen ve yüz kusurları da dahil olmak üzere çok çeşitli şekil bozukluklarına neden olabilen genetik bir sendromdur.

Sosyal Medyada Paylaş
Posted in Kafatası Cerrahisi by Prof. Dr. Kemal UĞURLU
Comments (63)
AfyeddinMarch 22Reply
Merhabalar hocam alın emilyatı yaptırmak istiyorum alnımda çökeklik var
Prof. Dr. Kemal UĞURLUMarch 22Reply
Merhaba ameliyat için alın bölgesinin tomografisine ihtiyaç var muayene geliseniz size yardımcı olabilirim. tel 0212 2411388
Sefai GültenMay 29Reply
Merhaba,11 günlük bebeğimizin kafasının arkasında parmak ucu ile hissedebildiğimiz kemik çıkıntısı var. Çocuk doktoru yapabileceğim bir şey yok dedi. Müdahale etmeye gerek var mı?
Prof. Dr. Kemal UĞURLUMay 30Reply
Merhaba, çocuğunuzun fotoğraflarını yollayabilir [email protected]
HasanJune 15Reply
Mrb hocam benim yasim 21 kafatasimin sol onden arkaya dogru genisleyen ve sag taraftada sola nazaran yine ayni sekilde arkaya dogru genisleyen bi yapisi var kafam ucgen seklinde duruyo ustten basık arkadan genis gozukuyo kafatasimin ameliyatla seklinin duzeltilmesi mumkunmudur fotograflari atsam bakar misiniz?
Prof. Dr. Kemal UĞURLUJune 15Reply
Merhaba, evet lütfen [email protected] mail adresine fotoğrafları atın, değerlendirip, geri dönüş sağlayalım.
okanJune 15Reply
Merhaba Hocam 36 yaşındayım çocukluktan beri kafamın arkası düz düzeltme imkanımız varmı? Maliyeti ne kadar olurr?
Prof. Dr. Kemal UĞURLUJune 16Reply
Merhaba, lütfen fotoğraf çekip [email protected] mail adresime iletin, değerlendirdikten sonra geri dönüş sağlayalım.
İbrahim açaJune 17Reply
Merhaba hocam 18 yaşındayım ve alınımın şeklinden memnun değilim ve ameliyat olmak istiyorum bu ameliyat için yaklaşın ne kadar ücret ödemem gerekiyor acaba.
Prof. Dr. Kemal UĞURLUJune 17Reply
Merhaba,birkaç fotoğraf çekip, [email protected] mail adresimize iletirseniz, detaylı bir şekilde bilgilendirme yapabiliriz.
BurtiJuly 3Reply
Hocam kafatasım büyük küçültme operasyonu varmı?
Prof. Dr. Kemal UĞURLUJuly 4Reply
Merhaba,erişkinlerde estetik amaçlı kafa küçültme ameliyatı yapılmamaktadır.
BerkayJuly 7Reply
Merhaba hocam kafam vucuduma oranla küçük kafa büyütme operasyonu var mı ?
Prof. Dr. Kemal UĞURLUJuly 15Reply
Merhaba erişkin kişilerde estetik amaçlı kafatası ameliyatı yapılmamaktadır.
BüşraJuly 12Reply
Merhaba hocam 2 aylik oglum var trigonosefali teşhisi konuldu düzelme ihtimali yuzde60 oranında düzelen aileler varmis şimdi ameliyat olursa kask tedavisi uygulanabilicegi söylendiameliyat olmazsa oglum ne gibi sıkıntılar doğar
Prof. Dr. Kemal UĞURLUSeptember 1Reply
Merhabalar,lütfen [email protected] adresine mail atınız ya da telefon üzerinden iletişim kurunuz. Geçmiş olsun.
hakanSeptember 1Reply
Hocam merhaba kafatasım ön tarafı basık duruyor saçlarımla kabartarak kapatıyorum o basıklığı yardımcı olabilir misiniz. Tedavisi var mı ?
Prof. Dr. Kemal UĞURLUSeptember 1Reply
Merhaba, [email protected] adresine fotoğraflarınızı gönderebilir misiniz?
Rıza ÖzkanSeptember 8Reply
Hocam mrb 12 günlük bir erkek çocuğum var doğuştan anlında çıkıntı vardı Erciyes üniversitesi prf Dr Suat Öktem hocaya götürdüm mitopik sinostoz teşhisi koydu 3 ayını doldurunca getirin 3 boyutlu tomografi çekelim ona göre amaliyatmi takipmi karar verelim dedi amaliyat derse yaptırmalı mıyım bu kendiliğinden geçer mi düzelir vs diyenlerde görüşlerinizi aktarirmisiniz saygılar
Prof. Dr. Kemal UĞURLUOctober 8Reply
Merhaba, sizlerle görüştük diye hatırlıyorum ancak dilerseniz WhatsApp üzerinden iletişime geçin.
Mazlum tekinOctober 3Reply
hocam ben 25 yasindayim alnimin sag tarafinda kucukken gecirdigim trafik kazasindan dolayi bariz bir şişkinlik var cerrahi müdahale mumkun müdür
Prof. Dr. Kemal UĞURLUOctober 3Reply
Merhaba,lütfen [email protected] adresine fotoğraflarınızı yollayın, inceleyelim.
Prof. Dr. Kemal UĞURLUOctober 4Reply
merhaba fotoğraflarınızı ve varsa filmlerinizi gönderirseniz değerlendirebiliriz
DiyarOctober 8Reply
Hocam ben 18 yasindayi kafamin arkasında bir ampül büyüklüğünde bir orantisizlik var bu haledilebilirmu acaba
Prof. Dr. Kemal UĞURLUOctober 8Reply
Merhaba, WhatsApp üzerinden fotoğraflarınızı gönderebilir misiniz?
Yunus erOctober 13Reply
Merhaba hocam. Benim oğlum 1 yaşında ve şöyle bi sorunuz var.aylık muayenelerinde kontrol edildiğinde kafasının çevresi normalinden 4 cm kadar ufak.doktorumuz endokrin bölümüne yolladı.bugün 3 boyutlu beyin emarını çektirdik emarda beyin kanallarının kapandığını söylediler çocuk beyin cerrahına yolladılar.ama araştırmalarımıza göre bu durumda olan çocuklar hal ve hareketleri biraz değişik oluyormuş heralde. Ama bizim çocukta her hangi bi problem yk. Konuşmaya çalışması yürümesi tepkileri gayet iyi. Tahlil sonuçlarıda gayet iyi. Ama bu sebepten dolayı ne yapmamız gerekiyor operasyon gereklimi yoksa sadece tedaviyle atlatabilirmiyiz.
Prof. Dr. Kemal UĞURLUOctober 13Reply
Merhaba,bu mesajınızla birlikte, WhatsApp üzerinden ulaşabilir misiniz?
İsim vermek istemeyen kullanıcıOctober 26Reply
Iyi gunler dolikosefalim ve ameliyat olmak istiyorum coumu var mi? Var ise 18 yadindan once mumkun mu?
Prof. Dr. Kemal UĞURLUOctober 26Reply
Merhaba,lütfen [email protected] mail adresimizden sorularınızı iletebilir misiniz?
Isim vermek istemeyen kullaniciNovember 5Reply
Hocam 1 ay once mesaj yolladim hala da cevap alamadim
Prof. Dr. Kemal UĞURLUNovember 6Reply
Merhaba, sık sık mesajlar alıyoruz ve gerçekten yoğunuz, sizden ricam etsem WhatsApp üzerinden ulaşır mısınız?
OğuzhanNovember 8Reply
Hocam kafatasında şişlik var benimde alın kısmında 2 3 cm lik rahatsız ediyor acaba düzeltilebilir mi?
Prof. Dr. Kemal UĞURLUNovember 8Reply
Merhaba,[email protected] mail adresimize fotoğraflarla ve yaş bilginizle beraber mail atar mısınız?
AliNovember 24Reply
Hocam oğlum üç yaşında ve alnı ion tarafa uzadığını farkettim doltara goturduk doğuştan iki kemiği kapalı dedi doktor ameliyat olması lazimmis
Zeynep fndkDecember 8Reply
Hocam 3 aylık kızım var ve öyle sanıyorum ki alışkanlık sonucu sağ tarafına yatıyor sürekli. Şekil bozukluğu var. Alnında çıkıntı ve ona paralel arka tarafta çıkıntı başladı. Beyin cerrahisi henüz görmedi. Kask tedavisi düşünüyoruz ama nasıl bi yol izlemeliyiz ve önerebileceğiniz bi merkez var mı. Cranial tedavi merkeziyle görüşüyorum ama alternatifi var mı bilmiyorum hiç.
Prof. Dr. Kemal UĞURLUDecember 8Reply
Merhaba, İstanbul'daysanız eğer buyrun gelin, muayene edelim.
MehmetDecember 20Reply
Hocam 29 yaşımdayım kafamın arkasında çıkıntı var bunu düzeltme şansımız varmı..
Prof. Dr. Kemal UĞURLUDecember 21Reply
Merhaba, maalesef erişkinlerde estetik amaçlı kafa küçültme ameliyatı yapılmamaktadır.
BulutDecember 21Reply
Hocam merhaba kafatasının arkası geniş ve arkası yukarıya doğru çıkık genel olarak büyük duruyor ne yapılabilir 12 yaşındayım
Prof. Dr. Kemal UĞURLUDecember 21Reply
Merhaba, WhatsApp üzerinden iletişim sağlarsanız, gerekli yönlendirme ve bilgilendirme yapılır. Fotoğraf yollamanız gerekebilir.
BulutDecember 23Reply
Nasıl erişim sağlayabilirim
Serpil2020 January 3Reply
Merhaba doktor bey benim oglum40 gunluk ve kraniosinostoz tanısı konuldu kulak arkası iki suturlerimiz kapali ve 3 aylıkken acik ameliyat dedi doktorlar sekil bozuklugumuz baya belli sizce ameliyattan sonra oğlunda bi belirti kalırmi hem beyinde hem şeklinde çok kafamız karışık yardımcı olursanız seviniriz kolay gelsin
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 January 3Reply
Merhaba, lütfen WhatsApp üzerinden ulaşın, değerlendirelim.
Serpil2020 January 6Reply
Watsap numaranizi bilmediğim için ulaşamadım
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 January 7Reply
Merhaba,+90 538 205 50 10
Mercan2020 January 26Reply
Merhabalar kizim 2.5 yasinda dogustan alin cikikligi var doktorlara sordum büyüyunce düzelir dedi gecermi diye size soruyorumda
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 January 26Reply
Merhabalar,905382055010 numaralı hattımıza whatsapp üzerinden fotoğraf atarsanız, yardımcı olmaya çalışalım.
Polat2020 January 26Reply
Yetişkinlerde kafatası asimetrisi ile ilgili hiç bir tedavi yöntemi yokmu dur? Protez, dolgu, implant vs gibi?
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 January 27Reply
Merhaba, +90 538 205 50 10 numaralı hattımıza WhatsApp üzerinden ulaşır mısınız?
Melike2020 January 27Reply
Merhaba doktor bey ben 19 yaşındayım kafam yanlardan basık arkaya doğru çıkık tepesi de sivri yani sagital sütur dışa çıkıntılık yapmış. Bu durum düzeltilebilir mi?
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 January 27Reply
Merhaba, +90 538 205 50 10 numaralı hattımıza WhatsApp üzerinden ulaşır mısınız? Gerekli bilgiyi WhatsApp üzerinden alabilirsiniz.
Özge2020 February 3Reply
Merhaba Hocam 8 aylık bir oğlum var fontoneli yeni kapandı baş çevresi büyüyor her ay takip ettiriyorum ama ben tedirgin oldum mr çektirmelimiyim ne yapmayalım bana yardımcı olurmusunuz
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 February 3Reply
Merhaba, lütfen WhatsApp dan ulaşır mısınız? +90 538 205 50 10
Nida2020 February 4Reply
Merhaba Doktor Bey 19 yaşındayım kafamın arkasında düzlük var. Ameliyat ile düzeltilebilir mi ? Riskleri var mıdır?
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 February 4Reply
Merhaba, lütfen WhatsApp dan ulaşır mısınız? +90 538 205 50 10
Özgür Mazlum2020 February 21Reply
Merhaba hocam 10 yaşında bir oğlum var doğuştan Kafatası eğriliği vardı ileri derecede gittiğimiz Bütün Doktorlar bir şey olmaz Kendi kendine düzelir demişlerdi düzelmedi oğlum da şimdi hafif Zeka geriliği var çok geç kaldığımızı şimdi fark ettim 10 yaşından sonra müdahale edilebiliyor mu
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 February 21Reply
Merhaba, lütfen +90 538 205 50 10 cep numarasından direkt arama ya da WhatSapp üzerinden iletişim sağlayabilir misiniz?
Murat yıldız2020 February 22Reply
Hocam 11 aylık kızım sağ sutur kapanmasından dolayı 7 ayda ameliyat oldu, yani şu an ameliyat olalı 3_4 ay oldu fakat kızımın kafatasının sol tarafı daha belirgin bombeli büyüyor ameliyat edilen sağ tarafta hala bi çöküklük ve içe basıklik var bu normalmidir hocam
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 February 22Reply
Merhaba, lütfen [email protected] mail adresine fotoğraflarını, açıklama ile birlikte yollar mısınız?
Hüseyin2020 March 13Reply
Merhaba hocam kafa yapım tam olarak ampül gibi sağ ve sol bölgelerim şişik bu sebebten yuvarlak görünüyor ameliyatlık durumu nedir.
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 March 13Reply
Merhaba,erişkin kişilerde estetik amaçlı kafatası ameliyatı yapılamamaktadır. Daha fazla detay için lütfen [email protected] mail adresimizden ulaşınız.
Gökhan2020 March 15Reply
Merhaba hocam 21 yaşındayım çocukluğumdan gelen kafa tasımda yamukluklar var özellikle arka kısımda kafam in yan tarafından arkaya ilerledikçe içe doğru iniyor. Bunun giderilmesi için nasıl bir süreç izlenicek ve ne yapmalıyım
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 March 15Reply
Merhaba, lütfen +905382055010 WhatsApp'dan ulaşır mısınız?

Leave a Comment

Doktor'a Soru Sor.
Merhabalar Hocam.
Powered by