Meme – Göğüs Estetiği

Meme – Göğüs estetiği pek çok kadın için önemli bir rol oynamaktadır. Kadın cinsel kimliğinin en önemli görsel öğesi olan meme; kadının kendisi tarafından  ”güzel” olarak algılanmadığında önemli bir mutsuzluk kaynağı olabilmektedir. Kadında karşı cinsden uzaklaşmak, öz güven kaybı veya kendini eksik hissetme gibi duygular yaratabilmektedir. Gelişmiş batı ülkelerinde estetik ameliyatlar sıralamasında 1. sırada bulanan meme estetik ameliyatları ülkemizde burun estetik ameliyatlarından sonra 2. sırada görünmektedir.

Diğer estetik ameliyatlarından farklı olarak meme estetiği isteyen hastaların önemli bir kısmı bu ameliyatı kendileri için istediklerini eşlerinin yada karşı cinslerinin bu konuda görüşlerini fazla dikkate almadıklarını özellikle ifade ederler ki bu da ameliyatın  kadında öz güven artışına ve kendini çok daha iyi hissetmesine yardımcı olacağını göstermektedir. Genel olarak estetik cerrahi ameliyatları geçirmiş hastalar arasında meme estetiği ameliyatı olanların memnuniyet oranı, diğer estetik ameliyatı olanlara göre daha yüksektir. Özellikle meme büyütme ameliyatı olanlarda bu memnuniyet oranı daha da yüksektir.

Kadın memesinin estetik sorunlarına genel olarak bakıldığında önümüze şu ana başlıklar çıkmaktadır.

1- Meme kadının bedensel yapısına, boyuna-kilosuna göre normalden daha büyük olabilir.

Beraberinde sarkma olabilir, olmayadabilir.

2- Meme bedensel yapıya göre normal büyüklükte, ancak sarkık yani olması gereken yere

göre daha aşağıda bulunabilir.

3- Meme gelişimi genç erişkinlikte yeterli olmamış ve meme bedensel yapıya göre küçük

kalmış olabilir.

4- Meme gelişimi genç erişkinlikte yeterli olduğu halde zamanla içinden hacim azalması yada zayıflamasına bağlı olarak küçülmüş olabilir. Ek olarak sarkma olabilir, olmayabilirde.

Bu sorunları sırası ile daha detaylı olarak incelersek.

Büyük Memelerde Estetik AmeliyatlarMeme Küçültme Ameliyatları

Muayene

Memenin göreceli olarak büyüklüğü bir çok nedene bağlıdır. Irksal, ailesel özelliklerin yanı sıra hormonal rahatsızlıklar, aşırı kilo alma, hamilelikler önemli faktörlerdendir. Meme muayenesi yapılırken derinin yapısı, memenin içeriğinin özellikleri ( süt bezi ağırlıklımıdır, yağ ağırlıklımıdır), ağrı, hassasiyet, duyusu değerlendirilir. Şekil olarak özellikleri kaydedilirken memenin ana formu, projeksiyonu, taban genişliği, meme ucu büyüklüğü ve yerleşimi, hertürlü asimetri-iki taraf arasında eşitsizlik not edilir. Ayrıca memede bir kitle olup olmadığı hem muayene ile hemde radyolojik olarak ( ultrasonografi, mamografi, şüphe varsa MR) değerlendirilmelidir.

18 yaşından büyük olan hastalarda büyük meme sorunu varsa ameliyat uygulanabilir. Nadiren özel, hormonal sorunlarda daha küçük yaşlardada meme küçültme ameliyatları yapılabilmektedir.

Ameliyattan önce bütün ameliyatlarda olduğu gibi sistemik bir anestezi değerlendirmesi yapılır ve ameliyata engel önemli bir rahazsızlığın olup olmadığı araştırılır.