Doğumlar sonucu karın derisinde sarkma ve çatlaklar, karın içi organları çevreleyen karın duvarı kaslarında gevşeme oluşmaktadır. Ayrıca yaşın ilerlemesi ile birlikte karın bölgesinde yağ toplanmaları meydana gelir. Bu karın bölgesindeki fazla derinin ve yağ dokularının çıkartılması ile birlikte karın duvarı kaslarının gerginleştirilmesine denir.

Karın germe ameliyatında sezeryan kesisinin olduğu yerden yapılan kesi ile sarkmış ve çatlamış karın derisi alınarak kalan sağlıklı deri gerilir. Göbek yerinde bırakılır ve gerilen karın üst derisinden yeni bir yer hazırlanarak yeni göbek deliği oluşturulur. Karın duvarı kaslarında gevşeklik veya aralarında açılma varsa gerginleştirerek deforme olmuş karın görünümü düzeltilir.

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır ortalama 2-3 saat sürer ve hastalar ameliyattan sonra bir veya iki gece hastanede kalır. İyileşme süresi 7-10 gündür, dikişler eridikleri için alınmalarına gerek yoktur.

Karın Germe Ameliyatlarında Muayene

Karın germe ameliyatlarında da diğer bütün ameliyatlarda olduğu gibi öncelikle genel durum değerlendirilmesi ile muayeneye başlanır ve sistemik bir hastalığın ( şeker, kansızlık, sigara-alkol kullanımı,  kalp-akciğer hastalıkları vb ) olup olmadığı araştırılır. Kişinin aşırı kilolu olması, karın içi gerginliğinin fazlalığı durumunda ameliyatın kilo verdikten sonra yapılması daha uygun olacaktır.

Karın muayenesinde derinin özellikleri incelenir, çatlaklar, sarkmalar, asimetriler, eski izler, not edildikten sonra özellikle göbek üstü ve göbek altındaki deri altı yağlanması ve deri esnekliği değerlendirilir. Karın ön duvarını tutan karın kasları kontrol edilerek gevşeklik araştırılır.

Karında göbek altındaki deride  sarkması ve yağlanması olan,  göbek üstü derisinde ise  yeterince esnekliği bulunan ve sistemik bir sağlık sorunu olmayan hastalar  karın germe ameliyatları için en uygun hastalardır. Göbek altı bölgede sarkması olan ancak göbek üstü derisinde yeterli esneklik olmayan hastalara ise alt karın germe yani mini karın germe ameliyatı yapılmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatları genel anestezi altında yapılan, yaklaşık 2-3 saat süren, 1-2 gün hastanede kalınmasını gerektiren bir ameliyattır. Öncelikle kanamayı azaltıcı özel sıvılar ameliyat bölgesine injekte edildikten sonra deri altı yağ dokusunda düzensiz yada fazla bir yağlanma varsa, liposuktion ( yağ alma) yapılarak konturlar düzeltilir. Daha sonra karın germe ameliyat işlemi sırası ile şu şekilde yapılmaktadır.

1- Göbek altında kalan çatlamış, sarkmış yağlı deri karın önduvarını oluşturan kasların üzerinden kaldırılarak bütünüyle çıkarılır.

2-Göbek yuvarlak bir kesi ile çevresinden ayrılarak tabana – kaslara boyu kısaltılarak tespit edilir.

3-Göbek üzerindeki deri – deri altı dokusu ile beraber kaslar üzerinden ayrılarak göğüs kafesine kadar ilerlenir.

4-Eğer kaslarda ayrışma- gevşeklik  varsa birbirlerine yaklaştırılarak tekrar onarılır.

5-Karın ön duvarından ayrılan göbek üstü derisi tabanda değişik yerlerde kaslara dikişlerle tesbit edilerek aşağı doğru gerilerek kasık bölgesine dikilir. İzler iç çamaşırın içinde kalacak şekilde ayarlanmaktadır.

Karın germe ameliyatlarında iyileşme süreci ortalama 10 gün kadardır. Ameliyatın sonunda yara içerinde kanın birikmesini engellemek amacı ile konan dren 2-4 gün sonra alınır. Dikişler eriyen ipliklerle yapıldığı için almaya gerek yoktur.