Meme dikleştirme ameliyatı: Yer çekimi, gebelik, emzirme etkileri ile sarkan göğüslerin yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır. Özellikle doğum ve emzirmeler sonucunda göğüs derisi elastikiyetini ve eski dik formunu kaybeder. Göğüs uçları oldukları yerden daha aşağı bir noktaya inerler. Bazı olgularda göğüs bezlerinde küçülme ve göğüslerin içlerinin boşalması görülür.  Meme dikleştirme ameliyatlarında amaç göğüse yeni bir şekil ve dik bir form kazandırmaktır.

Göğüs dikleştirme ameliyatlarında birçok farklı teknik uygulanabilir. Uygulanacak cerrahi teknik göğüslerin büyüklüğüne sarkmanın derecesine,derinin elastikiyetine göre değişiklik gösterir. Eğer göğüs hacmi küçülmüş ve içi boşalmış ise aynı seansta göğüs bezinin altındaki göğüs kası altına silikon protezler yerleştirilebilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı genel anestezi ile yapılır ve ortalama 2-3 saat sürer. Hastanede 1 gece kalınır ve iyileşme yaklaşık 10 günde tamamlanır. İz olarak kullanılan tekniğe göre değişiklikler görülse de genel olarak ters T şeklindedir. Dikişler eridiği için alınmalarına gerek yoktur.