Çene Ameliyatı Zor Mu?

55 4 Ocak 2018
Çene cerrahisi - kemal uğurlu

Çene Ameliyatı

Çenenin doğumsal ya da sonradan oluşan bozukluk ve deformitelerinin ameliyatına çene ameliyatı denir.
Alt çenede deformiteye yol açan çok sayıda hastalık ve sendrom vardır.Alt çene bozuklukları her zaman üst çene, yüz ve baş ile beraber değerlendirilir. Alt çenenin herhangi bir bölümünde meydana gelen gelişme geriliği veya aşırı gelişme alt çenede bir şekil bozukluğu yaratmakta bu da bütün yüzü ve başı etkilemektedir. Bu şekil bozukluğu eğer alt çenede dişli bölgede ise doğal olarak iki çene arasındaki ısırımda bozulmaktadır.

Alt çene ameliyatı; alt çenedeki deformitenin özelliğine, yandaş başka hastalığın varlığına, hastanın yaşına, dişlerinin durumuna, ısırımına vb. bir çok özelliğe bağlı olarak değişir.

Çenedeki Bozukluklar Nelerdir?

Alt Çene Ameliyatı Hangi Yaşta Yapılır?

Erken yaşlarda yapılan kemik ameliyatlarında, kemik gelişimi etkilenebildiği için genel olarak alt çene ameliyatları da 18 yaşından sonra yapılır. Ancak gelişim geriliğine bağlı ve beklenilmemesi gereken durumlarda kemiklerin boyunu uzatmak amacı ile ya da çene eklemine müdahale edilmesi gerektiğinde daha küçük yaşlarda da ameliyat yapılabilir.

Alt Çene Kemiğinin Özellikleri Nelerdir?

Yüzün ve baş bölgesinin hareketli tek kemiği alt çene kemiğidir. Tıpta Mandibula olarak isimlendirilir. Alt çene kafatası ile yaptığı eklemin özelliği nedeniyle bir çok yöne hareket edebilmektedir. Beslenme, konuşma, solunum gibi çok önemli fonksiyonları vardır. Alt çene ameliyatı yüzün hareketli olan bu kemiğine uygulanması  açısından çok önemlidir.

Prof. Dr. Kemal UĞURLU’ya soru sorun:

WhatsApp

Facebook

Çene Cerrahisi

 Alt Çenede görülen rahatsızlıklar  3 Bölüm Halinde Değerlendirilebilir:

       1- Eklem bölgesinde görülen hastalıklar

Alt çenenin kafatası ile yaptığı eklemdir.  Alt çenenin eklem bölgesinde küçük yaşda görülen bir travma, kırık, çıkık, ezilme, aşırı büyüme yada tümöral gelişim  alt çenenin tek tarafında yada iki tarafında önemli gelişme geriliği ve hareket kısıtlılığına yol açabilir. Bu durumda yüzde eğilme  ve asimetri, dişlerde dizilim ve gelişme sorunları beraberinde de ısırım bozuklukları oluşabilir.

       2- Alt çenenin dişleri taşıyan yatay bölümünde görülen hastalıklar

Bu bölüm dişlerin olduğu alt çene bölümüdür. Bütün ısırma, yeme, konuşma fonksiyonları bu bölgede gerçekleşir. Bu bölgede küçük yaşda görülen bir travma ya da tümöral gelişim alt çene geriliğine ya da aşırı gelişmeye neden olarak yüz ve baş da gelişim bozukluklarına yol açabilir. Doğumsal olarakda çenenin gelişme geriliği ve aşırı büyümeleri vardır.

       3-  Çene Ucunda görülen hastalıklar

Alt çene ucunda meydana gelen bir gelişme geriliği veya fazlalığı yüzün görünümünü ileri derecede etkilemektedir. Aynı şekilde çene ucunun bir tarafındaki gelişim farklılıkları yüzde ve çenede asimetriye neden olmaktadır.

Alt Çenede Deformiteye Yol Açan Nedenler Nelerdir?

Alt çenede ameliyat gerektiren bozukluklar; en sık olarak küçük yaşlarda geçirilen kazalardaki çene ve çene eklemi kırıkları, diş çekimleri, parmak emme alışkanlıkları, doğumsal yapı bozuklukları, gelişimsel sorunlar, dil büyüklüğü gibi nedenlere bağlı olarak görülür.

Alt Çenede Görülen Bozukluk ve Deformiteler Nelerdir?

Alt çenede çok sayıda ve çeşitte deformiteye rastlanabilir. Ancak bunları gruplar altında özetle şu şekilde toparlamak mümkündür.

– Alt Çene Geriliği

Gelişme geriliği alt çenenin herhangi bir bölgesinde olabilir. Eğer gelişme geriliği iki taraflı ise bütün alt çene küçük kalır. Üst çenenin önde alt çenenin geride kaldığı bu deformiteye  Class II ısırım bozukuluğu ve mikrognati denir. Avrupa ülkelerinde en sık görülen alt çene deformitesidir.

– Alt Çenede Aşırı Gelişme

Alt çenenin simetrik olarak aşırı geliştiği ve üst çenenin geride kaldığı deformitelere Class III ısırım bozukluğu ve prognati denir. Ülkemizde ve doğu ülkelerinde en sık görülen deformitedir.

– Alt Çenede Asimetrik Gelişim Bozuklukları

Alt çenenin tek taraflı olarak gelişim fazlalığı ya da gelişim geriliği yaşadığı durumlarda yüzde ve başta asimetriler görülür. Çene bir tarafa doğru kayar ve oklüzyon bozulur, bu deformiteye Laterognati denir.

Çene Bozukluklarında Muayene Nasıl Yapılır?


Öncelikle ağız içerisinde ayrıntılı bir ortodontik değerlendirme yapılır. Bir çok nedene bağlı olarak alt çenede ısırım sorunları, şekilsel ve estetik bozukluklar görülebilir. Hastanın eklem ve ısırım şikayetleri çok şiddetli olursa bazen yaşamı ileri derecede zorlaştırabilir. Ancak Alt Çene Ameliyatı ile bunları düzeltmek erişkin her yaşta mümkündür.

Çene Ameliyatına Hazırlık Nasıl Yapılır?

Genel olarak alt çenedeki deformiteye göre hazırlık yapılır. Hastanın diş, dişeti yapısı ve dizilimi, kemik yapısı ve gelişim özellikleri, iskeletin yumuşak dokulara olan etkisi not edilerek grafileri istenir. Isırım bozukluğuna bağlı Ortognatik bir ameliyat planlanıyorsa; Sefalometrik incelemeyi takiben ortodontik tedaviye başlanır. 12 yaşına kadar kalıcı dişler çıktığı için en uygun zaman bu yaştır. Ortodontik tedavi sonrası iyi bir diş dizilimi sağlandıktan sonra alt çene ameliyatı planlanır.

Çene Cerrahisi

Kimler Çene Operasyonu Geçirebilir?

 

Çene Ameliyatı

Çene Ameliyatı Zor Mu ve Nasıl Yapılır?

İhtiyaca göre, çeneyi ileri ya da geriye almak için yapılır. Eğer bir asimetri ya da eğrilik varsa bu da düzeltilmeye çalışılır. Alt çene ameliyatı ağız içerisinde, her iki tarafta dişlerin arkasında alt çene kemiği üzerinde yapılan 3-4 cm lik bir kesi ile yapılır.

Alt çene için hazırlanmış ısırma plağı dişler arasına yerleştirilerek alt çenenin ve ısırımın ideal yeri belirlendikten sonra birbirinden ayrılmış iki kemik yaprağı yeni pozisyonda tekrar birbirlerine vida ile tespit edilerek kemiğin bütünlüğü sağlanır. Vidalar boynun her iki tarafında açılan 3-4 mmlik çok küçük deliklerden yerleştirilir. Buralarda izler bir süre sonra belirsiz hale gelir ve görünmez.

Çene Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Tek başına alt çene ameliyatı ortalama 1-2 saat arasında sürer.

Çene Ameliyatında Risk Var Mı?

Her ameliyatta görülebilen yüzde şişme, bulantı, kusma, küçük kan sızmaları dışında görülebilecek olan komplikasyon alt dudaklarda his azalması veya kaybıdır. Tam duyu kaybı çok nadir görülür.

Alt çene kemiğinin (mandibula) içinden (her iki taraftan) alt dudak ve alt dişlere duyusunu veren bir sinir geçmektedir. Ameliyatta alt çene kemiğini iç ve dış yaprak olarak uzunlamasına birbirlerinden ikiye ayırırken bu sinir ameliyat süresince itina ile korunur. Sinir iç yapraklarda kalır ve zarar görüp görmediği her aşamada kontrol edilir. Çok nadir olmakla beraber eğer sinir sıkışır veya hasar görürse mikrocerrahi teknikle (mikroskop altında) onarım sağlanabilir. Bu nedenle ameliyatı yapan cerrahın mikrocerrahi tekniğede hakim olması önemlidir.

Alt çene ameliyatında; (eğer hastanın  bilinemeyen özel bir riski yoksa) ölüm riski yoktur.

Çene Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Çene cerrahisi uygulanan hastalarda ameliyat sonrasında; ağrı kesici, antibiyotik ve yüzün şişmesini azaltacak tedavilerin yanısıra serumlarla destek tedavisi yapılır. Hastanın yoğun bakımda kalmasını gerektirecek durum çok nadir görülür. Beslenmeye aynı gün sulu gıdalarla başlanır. Hastanın genel durumu düzeldikten sonra genellikle ameliyattan 2-4 gün sonra alt ve üst çene dişleri birbirlerine lastiklerle tespit edilerek ağız 1-3 haftalığına kapatılır. Bu kemik iyileşmeyi daha güvenli hale getirir.

Çene Ameliyatı Sonrası Hasta Takibi Ne Şekilde Olmalıdır?

Çene Ameliyatı Fiyatları

Net veya ortalama bir fiyat bilgisi vermek doğru olmaz çünkü çenenin zorluk derecesine göre fiyatlar değişkenlik gösterir, belli bir fiyat alabilmek ya da fiyat ortalaması öğrenebilmek için İletişim sayfası üzerinden, çenenizin önden ve yandan fotolarını çekip iletirseniz, çene ameliyatı detayları ve fiyat bilgisi tarafınıza iletilecektir.

Bu yazımızı okuyanlar, aşağıda listelenmiş olan blog yazılarımızı da okudular:

Ortognatik Cerrahi

Üst Çene Ameliyatı

Posted in Ağız-Yüz-Çene Cerrahisi, Alt Çene Ameliyatı, Blog by Prof. Dr. Kemal UĞURLU
Comments (55)
FiratJanuary 14Reply
Hocam Sefalometrik röntgen gondersem yardımcı olur musunuz
Prof. Dr. Kemal UĞURLUJanuary 14Reply
Fotoğraflarınızla beraber sefalometrik grafinizide gönderirseniz değerlendiririm.
Hakan2020 February 25Reply
Merhaba hocam ben bir yılvalt çenemde tamamen gömülü olan 20 lik dişlerimi doktorun tavsiyesi ile kestik kronların ve sonrası da ağrı olduğu için gömülü olan bir tarafı çektirdim sinire çok yakındı ve kökler eğri idi ameliyat çok zor geçti 9 ay geçmesine rağmen ağrı var uyuşukluk var depresyona girdim cerraha gittim muayne etti çene kaslarında ağrı var diyor gece plağı çözecek sorunu diyor sizin görüşünüz nedir bazı sorunların ol du yanlış tedavinin yan etkileri nelerdir
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 February 26Reply
Merhaba,lütfen WhatsApp üzerinden ulaşır mısınız? +90 538 205 50 10
FiratJanuary 15Reply
Hocam sitedeki e posta adresine mi göndereceğim
FıratJanuary 16Reply
Hocam e posta adresinize gönderdim
MerveJuly 8Reply
Merhaba Kemal Bey, Size ulasabilecegim bir cep telefon numarasi varsa what’s up uzerinden konusmak isterim cene ameliyatim hakkindanda.
CnslAugust 14Reply
Genel fiyat ortalamasını öğrenebilirmiyim.
Prof. Dr. Kemal UĞURLUAugust 20Reply
merhaba hangi ameliyatla ilgili olarak fiyat öğrenmek istiyorsunuz
OguzOctober 6Reply
Kemal Hocam iyi calismalarBenim cenemde tarifi bozuk bir estetik sikinti var.Dislerimle ilgili bildigim kadariyla herhangi bir sikintim yok.Sadece cenemin ucu one dogru kalkmis vaziyette(alt dudaga dogru)bu yuzden yuzum kisa ve boyun bolgem yagli gorunuyor bunun icin ne tur bir ameliyat olmam gerekiyor ?Birde merak ettigim konu acaba hangi durumlarda ameliyatta olum riski var ?
Prof. Dr. Kemal UĞURLUOctober 7Reply
merhaba yüzünüzdeki sorunu daha iyi değerlendirlendirebilmek için fotoğraflarınızı gönderebilirmisiniz.
DilanJanuary 23Reply
Merhabalar alt çene büyütme ameliyatı için ortalama bir fiyat alabilir miyim?
Prof. Dr. Kemal UĞURLUJanuary 23Reply
Merhaba, dilerseniz iletişim formu üzerinden ulaşın veya cep numaramız (whatsapp) üstünden, önden ve yandan fotoğraflar atın ona göre geri dönüş sağlayalım.
SerkanJanuary 26Reply
Hocam bende de ters kapanış var çenemde acaba nasıl ulaşabilirim size
Prof. Dr. Kemal UĞURLUJanuary 27Reply
Merhaba, İletişim sayfasında yer alan telefon numarasından ya da cep numarasından ulaşabilirsiniz.
DeryaFebruary 25Reply
Merhaba ben estetik amaçlı v şeklinde çene ameliyatı olmak istiyorum ama fiyat bilgisi alabilir miyim
Prof. Dr. Kemal UĞURLUFebruary 26Reply
Merhabalar,lütfen iletişim formumuz üzerinden ya da direkt e-mail adresimize mail atınız. Geri dönüş sağlanacaktır.
Cigdem ÖmeroğluMarch 19Reply
Meraba hocam benim de alt cenem çok geride ağzımı rahat kapatamiyorim
Prof. Dr. Kemal UĞURLUMarch 22Reply
Merhaba fotoğraflarınızı gönderirseniz daha iyi değerlendirebilirim.
UtkuAugust 5Reply
Hocam size nerden ulaşabilirim bendede alt çene geriliği var
Prof. Dr. Kemal UĞURLUAugust 6Reply
Merhabalar,WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz, adres bilgisine ise İletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.
SevdaMarch 28Reply
Merhaba hacim alt çene ameliyat fiyat oğrenebilirmiyim
Prof. Dr. Kemal UĞURLUMarch 28Reply
Merhaba,mail adresimize fotoğraf yollayabilirseniz daha net yorumlar yapabiliriz. Fiyat bilgisini de mail üzerinden verebiliriz.
Cengiz MALCIOĞLUMay 21Reply
Merhaba hocam benim çene sıkıntım var alt çene geride üst çene ileride dişlerime tel taktırdığımda doktora danıştım doktor çok riskli dedi ucunda ölüm var dedi beni korkuttu fiyat olarak ta 20 bin lira dedi acaba size çenemin fotoğraflarını çekip yollasam bana yardımcı olur musunuz??? Ne kadar
Prof. Dr. Kemal UĞURLUMay 21Reply
Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun, tabii ki [email protected] adresine ilgili mesajla birlikte fotoğraflarınızı yollarsanız değerlendirelim.
GülşahJuly 31Reply
Merhaba hocam benımde alt cene ıle ilgili sıkıntım var.alt cene onde ve diz dizilimide pek sağlıklı degil.amelıyat olmak istıyorum mümkünmüdür?fiyatını öğrenebilirmiyim acaba
Prof. Dr. Kemal UĞURLUSeptember 27Reply
Merhaba, lütfen WhatsApp üzerinden ulaşır mısınız? Gereken bilgi verilecektir. +90 532 383 28 49
AyşeAugust 2Reply
Merhabalar hocam bnm alt çenem üst çeneme göre daha geniş ve diş diziliminde de sıkıntı var aşamaları ve fiyat konusunda bilgi alabilir miyiz ?
Prof. Dr. Kemal UĞURLUSeptember 27Reply
Merhaba, lütfen WhatsApp üzerinden ulaşır mısınız? +90 532 383 28 49
MahmutAugust 14Reply
Hocam gerçekten burun estetiği ve çene estetikleri ile altın yüz oranına sahip olabilir miyiz ?
nevinAugust 28Reply
.merhaba hocam fotograf gondersem dis teli takılmadan ameliyat mümkün mu söyleyebilir msijnz ne gibi tedavi gerekir yardımcı olur msunuz görüntü olarak çok rahatsız oluyorum .teşekkürler
Prof. Dr. Kemal UĞURLUSeptember 27Reply
Merhaba, WhatsApp üzerinden fotoğraflarınızı iletin lütfen.
AslıSeptember 2Reply
tel sonrası dudaklarım öncekinden daha kalın bir hale geldi, bu yüzden çenem de kısaldı. bunun tedavisi var mıdır? çenemi uzatabilir miyiz?
Prof. Dr. Kemal UĞURLUSeptember 2Reply
Merhaba, sizi muayene etmeden bir şey söylemem maalesef ki mümkün değil. İstanbul'daysanız, kontrole gelebilirsiniz.
MustafaSeptember 30Reply
hocam benim alt cenem Lseklinde yuzume yani anlimla cenem cok dar alt ceneyi assagi yonde harket ettirmek mumkunmu
Prof. Dr. Kemal UĞURLUSeptember 30Reply
Merhaba,[email protected] adresine fotoğraflarınızı, şikayetlerinizle beraber atarsanız, değerlendirelim.
Basak yildizOctober 5Reply
Hocam telden sonra on cenem one alt cenem geride kaldi alt cene amelyati olacam ama disimi one dogru ittirdigim de yuzum robot gibi bir ifade aliyor :(
Prof. Dr. Kemal UĞURLUOctober 6Reply
Merhaba,rica etsem, [email protected] mail adresine fotoğraflarınızı detayları yazacak şekilde iletebilir misiniz?
SukranOctober 19Reply
Hocam merhaba kardeşim için bilgi almak istiyorum sizden kardeşinin çenesi yamuk birçok kez ameliyat oldu ama tamamen olmadı ağzında et birikmesi olduğu için sadece onları temizliyorlar ama görsel olarak düzenli gibi bir imkan olmuyor dediler hayati tehlikesi var dediler Ayrıca Epilepsi hastası daha önceden de böbrek nakli oldu beni bu konu ile ilgili bilgilendirirseniz çok sevinirim
Prof. Dr. Kemal UĞURLUOctober 19Reply
Eğer İstanbul'daysanız ücretsiz olarak muayene gelebilirsiniz ya da WhatsApp üzerinden iletişim kurunuz lütfen.
NimetOctober 19Reply
Merhaba Oğlum 18 yaşında ve çene ameliyatı olması gerektiğini söyledi dr..riskleri nedir? Olsa beya olmasa ne değişir? Bu ameliyatı yapacak dr da hangi özellikleri aramak gerekir? Be son olarak nerde yapılmasını tavsiye edersiniz Şimdiden teşekkürler
Prof. Dr. Kemal UĞURLUOctober 19Reply
Merhaba, sizleri muayeneye davet etmek isterim. Ücretsiz olarak muayene için kliniğime gelebilirsiniz. Randevu için: WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz ya da +9(0 212) 241 13 88 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.
ÖzkanOctober 24Reply
Hocam çene ameliyatı olucam ortodonti tedavim bitmek üzere ama plastik cerrahi doktorları yapabiliyor mu... Ortodonti doktorumun beraber anşaimalı olduğu doktor muş ama çekiniyorum... Yapabilirler mi genel anlamda...
Prof. Dr. Kemal UĞURLUOctober 24Reply
Merhaba,Lütfen WhatsApp üzerinden iletişime geçer misiniz?
Prof. Dr. Kemal UĞURLUOctober 25Reply
merhaba çift çene ameliyatı önemli bir ameliyattır, deneyimli bir plastik cerrahın yapması hertürlü komplikasyon riskini azaltır. Ayrıca oluşan komplikasyonların çözümü daha iyi olur.
MuratNovember 11Reply
Simetri sorunum var iş kazası gecirdim psikolojimi bozuyor hocam sanki çenende geri çektiği hissindeyim bu mümkün mü yada mandıbula kemigi dönme yaparmı
Prof. Dr. Kemal UĞURLUNovember 11Reply
Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.Sizden ricam [email protected] adresine fotoğraflarınızı, şikayetlerinizle birlikte yollamanız. En kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır.
AbdullahNovember 18Reply
Hocamm benim alt çenem ileri doğru ve sola doğru bi kayma var wp den fotoğraf atsam bakıp ortalama bi fiyat söylerseniz çok iyi olur
Prof. Dr. Kemal UĞURLUNovember 18Reply
Merhaba, tabii ki WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.
MahmutDecember 29Reply
Merhaba alt çenem ilerde genç yaşta ameliyat olmak istiyorum 18 den önce ameliyat olma şansım varmı
Prof. Dr. Kemal UĞURLUDecember 30Reply
Merhaba, lütfen WhatsApp üzerinden ulaşır mısınız?
Kübra kara2020 February 19Reply
Kemal Hocam merhaba. Kiz kardesim 4 yasinda sol cenede eklem yok. Alt cene eklem ankilozu dendi. Bu konu hakkinda bir fiyat verir misiniz ? Fotograf atsam birde siz bakar misiniz? Risklerin yuzde kac ihtimali oldugu hakkinda bilgide veriri misiniz? Cunku kiz kardesim cok zayif gelisimsiz kalbi bu agriyi ve ameliyati kaldirabilir mi en cok bunu merak ediyoruz?
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 February 20Reply
Merhabalar,lütfen [email protected] mail adresine fotoğrafları gönderir misiniz? Geri dönüş sağlayalım.
Müjgan Üner2020 February 22Reply
Hocam merhaba ben 55 yaşında bayanım. 4 sene önce ufak sıkıntılarla başlayan ve giderek artan çiğneme sıkıntım var. Lokmaları çiğnerken çene eklemlerimden güçlü klik sesi geliyor.. Yaşam kalitem düştü.. Sizinle nasıl iletişime geçebilirim.. Ben Ankara'da yaşıyorum.. İlginize şimdiden teşekkür ederim hocam. Saygılarımla
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2020 February 22Reply
Merhaba,lütfen whatsapp üzerinden ulaşır mısınız? +905382055010

Leave a Comment

Butonları Göster
Butonları Gizle