Üst Çene Ameliyatı izle – video

7 Aralık 2017

Üst Çene Bozuklukları

Üst çene bozukluklarına küçük yaşta parmak emme, geçirilen travmalar, erken çekilen dişler, infeksiyonlar, doğumsal anomaliler yada ırksal özelliklere bağlı gelişme gerilikleri neden olabilir.

Üst çenede en sık rastlanılan bozukluk çenenin geride olması, yani az gelişmesi ve asimetrilerdir. Bunların düzeltilmesi üst çene ameliyatı ile yani ortognatik cerrahi yapılarak sağlanabilir. Tedaviye ortodontistlerin diş dizilimini düzeltmek amacı ile tel takmaları ile başlanır. Hastaya çekilen grafiler ve model kalıpların değerlendirilmesi ile ameliyat planlaması yapılır. Isırma plakları hazırlanarak ameliyatı yapacak cerraha yönlendirilir.

 

Üst Çene Ameliyatı İzle

Üst Çene Ameliyatı

Üst çene ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Hastanın üst dudağı ile dişleri arasından lokal sıvısı (içerisinde uzun etkili lokal anestezik marcain, kanamayı azaltmak için adrenalin ve serum fizyolojik vardır) uygulanarak üst çenenin ön yüzü biraz şişirilir. Bu işlem ameliyatın daha  kolay olmasını sağladığı gibi lokal anestezik hastaya uygulanan anestezi derinliğini azaltır. Ameliyat sırasında ayrıca tansiyon düşürülerek  ameliyatın minimal kanama ve ödemle uygulanmasını  sağlar. Hastaya damardan verilen diğer ödem çözücülerde bunu destekler.

Üst çene ameliyatına üst dudağın damakla birleştiği yerden 1 cm civarında doku bırakılarak yapılan bir kesi ile başlanır. Önce üst çenenin ön ve yan yüzleri yumuşak dokulardan sıyrılarak kemik ortaya çıkarılır ve burun tabanından her iki tarafa doğru kesilerek üst çenenin dişli segmenti damakla beraber üst kemik kısmından ayrılarak hareketli hale getirilir. Bu sırada damağın beslenmesi arka tarafdan gelen damarlarca sağlanmaktadır.

İki çene arasına yerleştirilen ısırma plağı ile ayrılan çenenin yeni-ideal yeri belirlenir ve kesilen dişli damak segmenti kesildiği kemik segmentine tekrar mini-plak ve vidalarla yeni pozisyonunda tesbit edilir.

Kanama kontrolünü takiben burun tabanı dikilerek burnun aşırı genişlemesi engellenir, üst dudak boyu yetersiz ise iç dikişlerle dudak uzatılır ve damak mukozası dikilerek yara kapatılır. Hasta ağrı kesiciler yapılarak tansiyonu aşırı yükseltilmeden kontrollü şekilde uyandırılır. Ameliyat ortalama 1 saat sürer. Hastanede 1 gün kalınması yeterlidir. İyileşme ortalama 2 haftadır.

Sosyal Medyada Paylaş
Posted in Videolar by Prof. Dr. Kemal UĞURLU

Leave a Comment

Doktor'a Soru Sor.
Merhabalar Hocam.
Powered by