Alt Çene Ameliyatı Zor Mu?

7 4 Ocak 2018

Alt Çene Ameliyatı

(Sagital Split Ameliyatı – kemiğin uzunlamasına ayrıştırılması)

Alt çene kafatası ile yaptığı eklemin özelliği nedeniyle bir çok yöne hareket edebilmektedir. Alt çene ameliyatı yüzün hareketli olan bu kemiğine uygulanması açısından önemlidir. Beslenme, konuşma, solunum gibi çok önemli fonksiyonları vardır. Bir çok nedene bağlı olarak alt çenede ısırım sorunları, şekilsel ve estetik bozukluklar görülebilir ve bazen bunlar yaşamı ileri derecede zorlaştırabilir. Alt çene ameliyatı ile bunları düzeltmek erişkin her yaşta mümkündür.

Alt çene ameliyatı gerektiren çene bozuklukları en sık olarak küçük yaşlarda geçirilen kazalardaki çene ve çene eklemi kırıkları, diş çekimleri, parmak emme alışkanlıkları, doğumsal yapı bozuklukları, gelişimsel sorunlar, dil büyüklüğü gibi nedenlere bağlı olarak görülür.

Alt çene bozuklukları her zaman üst çene ve yüz ile beraber değerlendirilir. Öncelikle bir ortodontik değerlendirme yapılır. Hastanın diş, dişeti yapısı ve dizilimi, kemik yapısı ve gelişim özellikleri, iskeletin yumuşak dokulara olan etkisi not edilerek grafileri istenir. Sefalometrik incelemeyi takiben ortodontik tedavi planlanır. Ortodontik tedavi sonrası yeterli diş dizilimi sağlandıktan sonra alt çene ameliyatı planlanır.

 

 

Çene Ameliyatları Çeşitleri Nelerdir?

Alt Çene Ameliyatı Zor Mu?

İhtiyaca göre, çeneyi ileri ya da geriye almak için yapılır. Eğer bir asimetri yada eğrilik varsa bu da düzeltilmeye çalışılır. Alt çene ameliyatı ağız içerisinde, her iki tarafta dişlerin arkasında alt çene kemiği üzerinde yapılan 3-4 cm lik bir kesi ile yapılır.

Alt çene kemiğinin (mandibula) içinden (her iki taraftan) alt dudak ve alt dişlere duyusunu veren bir sinir geçmektedir. Kemik iç ve dış yaprak olarak uzunlamasına birbirlerinden ikiye ayrılırken bu sinir ameliyat süresince itina ile korunur. Sinir iç yapraklarda kalır ve zarar görüp görmediği her aşamada kontrol edilir. Çok nadir olmakla beraber eğer sinir hasar görürse mikrocerrahi teknikle (mikroskop altında) onarım sağlanabilir.

Alt çene için hazırlanmış ısırma plağı dişler arasına yerleştirilerek alt çenenin ve ısırımın ideal yeri belirlendikten sonra birbirinden ayrılmış iki kemik yaprağı yeni pozisyonda tekrar birbirlerine vida ile tespit edilerek kemiğin bütünlüğü sağlanır. Vidalar boynun her iki tarafında açılan 3-4 mmlik çok küçük deliklerden yerleştirilir. Buralarda izler bir süre sonra belirsiz hale gelir ve görünmez.

Çift Çene Ameliyatlarından Sonra İyileşme Süreci

Çene cerrahisi uygulanan hastalarda ameliyat sonrasında; ağrı kesici, antibiyotik ve yüzün şişmesini azaltacak tedavilerin yanısıra serumlarla destek tedavisi yapılır. Hastanın yoğun bakımda kalmasını gerektirecek durum çok nadir görülür. Beslenmeye aynı gün sulu gıdalarla başlanır. Hastanın genel durumu düzeldikten sonra genellikle ameliyattan 2-4 gün sonra alt ve üst çene dişleri birbirlerine lastiklerle tespit edilerek ağız 1-3 haftalığına kapatılır. Bu kemik iyileşmeyi daha güvenli hale getirir.

Posted in Alt Çene Ameliyatı by Prof. Dr. Kemal UĞURLU
Comments (7)
Firat2018 January 14Reply
Hocam Sefalometrik röntgen gondersem yardımcı olur musunuz
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2018 January 14Reply
Fotoğraflarınızla beraber sefalometrik grafinizide gönderirseniz değerlendiririm.
Firat2018 January 15Reply
Hocam sitedeki e posta adresine mi göndereceğim
Fırat2018 January 16Reply
Hocam e posta adresinize gönderdim
Merve2018 July 8Reply
Merhaba Kemal Bey, Size ulasabilecegim bir cep telefon numarasi varsa what’s up uzerinden konusmak isterim cene ameliyatim hakkindanda.
Cnsl2018 August 14Reply
Genel fiyat ortalamasını öğrenebilirmiyim.
Prof. Dr. Kemal UĞURLU2018 August 20Reply
merhaba hangi ameliyatla ilgili olarak fiyat öğrenmek istiyorsunuz

Leave a Comment